Сателитни снимки и изкуствен интелект се използват от учени, за да преброят слоновете в Африка, съобщи Би Би Си.
Първоначално образите на сателитните снимки приличат на сиви петна в гора от големи зелени петна, но при по-внимателно вглеждане се разбира, че сивите петна са слонове, които се разхождат между дърветата.
Технологията ще позволи изследване на хабитат на слонове с площ от 5000 квадратни километра в рамките на един безоблачен ден, предаде БТА.
Преброяването се извършва с помощта на компютърен алгоритъм, обучен да разпознава слонове в различна среда и на различен фон.
"Предоставяме на алгоритъма примери и му казваме - това е слон, а другото не е слон", обяснява д-р Олга Исупова от университета в Бат. "Така можем да обучим машината да различава дребни детайли, които не бихме забелязали с просто око".
Учените първоначално наблюдавали Националния парк "Адо Елефант" в Република Южна Африка. "Там има много слонове, райони с гъста растителност и савана", каза д-р Айла Дюпорг, специалист по опазване на биоразнообразието в университета на Оксфорд. Според нея мястото е подходящо за изпробване на подобен метод на изследване. "Организациите по опазване на биоразнообразието вече проявяват интерес да използват технологията вместо наблюденията със самолет", каза още тя.
Според учените технологията може да се използва срещу бракониерството. "Когато можете да заснемете тези кадри от космоса, не е нужно да имате хора на място, което е особено полезно, особено във времето на пандемията", каза д-р Дюпорг.
Коментари (0)
Вашият коментар