Едва 70 на брой са състудентите ѝ в Рединг, Великобритания, по специалността food science
Всяка година всеки един от нас си обещава, че ще се храни здравословно. Знае ли човек обаче разликата между това и тежкото гладуване?
20-годишната Росица Димова със сигурност я разпознава. При това на професионално ниво, защото от две години изучава във Великобритания импресионизъм с хранително-консуматорска наука, или с други думи - какво представлява здравословото хранене, как се прозвеждат продуктите за него и как те да бъдат продадени на клиента.
“Записах го, защото съм луда на тема храна, и бих казала, че наистина съм запален кулинар”, казва Димова.
Още като 14-15-годишна открива страстта си към готвенето. Първоначално тийнейджърката искала да стане професионален шеф, но решава, че е по-полезно да обърне внимание на продуктите и как влияят те на организма.
“Храната е може би една от най-големите части в живота ми и всяко едно мое занимание опира до нея. Дори времето с приятели, особено напоследък, когато заради карантината не може да излизаме, го прекарваме на вечери вкъщи, когато аз готвя”, с усмивка разказва момичето.
Полезни кулинарни изкушения сервира и на семейството си, защото заради COVID-19 се обучава дистанционно. Дори забелязала, че баща ѝ - юристът Росен Димов, който обича месото, вече не го хапва толкова често.
“Не казвам, че то трябва да се спира, а по-скоро да се ограничи, защото в България умеем да прекаляваме с месото, а всички знаем, че не е толкова добре за тялото”, казва 20-годишното момиче.
Университетът, в който учи, се намира в град Рединг, близо до Лондон, и е един от най-добрите, когато става въпрос за здравословното хранене. Специалността на Димова все още не е много развита, защото е специфична и трудна. Курсът ѝ наброява 5 човека.
“В целия факултет са 70, които изучават науката на храната (food science).”
Майка ѝ Илонка Каратодорова - Димова далеч не е запалена кулинарка, но баба й в Сандански готви много вкусно. В дома ѝ винаги имало топла манджа. 14-годишната Росица обаче започнала да открива видеоплатформата ютюб и ѝ направило впечатление, че много от популярните влогъри там се хранят здравословно и диетично.
“Ние тук сме свикнали на вкусните, но не толкова здравословни манджички. По-скоро сама себе си запалих, като в началото започнах да готвя, защото
исках да разнообразя
това, с което се
храним вкъщи”,
разказва Димова. С времето осъзнава, че това ѝ носи голямо удоволствие и именно с него иска да се занимава.
Здравословната кухня я привлича, защото и тя като всяко момиче се е чувствала несигурна в тялото си. “Може би заради факта, че в днешно време имаме толкова голям достъп до социалните мрежи и постоянно виждаме снимки на перфектни тела, аз лично исках да отслабна, не се харесвах. Първоначално тръгнах с много грешен подход, който беше да не ям. Не знам, може би всеки в някакъв момент тръгва по този път. По-късно се появиха малко по-сериозни здравословни проблеми. Разбрах, че не това е начинът. Казах си: “Добре, ще започна да ям, но по-здравословни неща”, а най-добрият начин за това е да си готвиш сам - много добре знаеш какво слагаш в чинията, с какво го овкусяваш”, казва Димова.
Затова и е строго против диетите. “Такива се прилагат само когато проблемът е много сериозен и има нужда от ограничения. Диетата в случая може да помогне за по-драстично отслабване, но хората често забравят, че храната не е, за да изглеждаме слаби, а е важна за здравето ни. Затова силно вярвам, че човек трябва да си позволява от всичко по малко.”
Росица не яде месо, но не заради желание да отслабне. Избягва простите въглехидрати като картофи, бял ориз или хляб, защото, макар и да са вкусни, не допринасят за тонуса на организма.
“Напоследък много се развиват теории, че плодовете не са особено здравословни, защото съдържат захари и не трябва да се ядат. Да, имат голямо количество захари, но нека не забравяме, че
те са едни от
най-големите
източници на
витамини и не можеш
да спреш такава
хранителна група
просто защото има диета, която съветва да го направиш”, обяснява момичето.
За тези, които тепърва тръгват по пътя на здравословното хранене, препоръчва да ядат по 5 пъти на ден, но да не прекаляват с количеството порции. Целта е да не се стига до гладуване 9-10 часа, като вечерта се компенсира с много калории, защото организмът изпитва нужда. Честото хранене помага на тялото да има енергия през целия ден, така че ще сте и по-продуктивни.
Най-често сутрините на Росица започват с кисело мляко, което съдържа протени, и овесени ядки, защото са богати на фибри. Мазнини добавя с малко тахан, а витамини - със сезонни плодове. Останалите ѝ хранения са отново добре балансирани, като не прекалява с количеството. Открила е, че това е най-добрият начин за човек, първо, да отслабне малко и, второ, да контролира колко и какво яде, като в същото време е заситен.
Напоследък все повече започва да се говори за суперхраните. “В България повечето от тях още не са ни познати. В последните години се коментира, че е много важно да се консумират храни, които са локални за региона, защото
на всеки организъм
му е генетично
заложено да
преработва едни
продукти по-добре
от други”,
обяснява студентката. А по нашите географски ширини не е имало особено голям внос или отглеждане на суперхрани. “От тази гледна точка не биха били най-доброто нещо и нямат такъв невероятен ефект, какъвто го изкарват”, допълва Димова.
Българската кухня според нея е много балансирана и почти във всяко традиционно ястие има различни зеленчуци. Единственият проблем е огромното количество олио, което се слага, но и това не е фатално. Когато се запържват зеленчуци например, може да се сложи малко олио, разредено с вода. “По този начин ще се задушат и пак ще са меки”, обяснява Димова. В пълнените чушки белият ориз може да бъде заменен с кафяв. За баницата освен по-малко количество олио може да използвате пълнозърнести или оризови кори.
Здравословното хранене в никакъв случай не означава да се сбогувате с десертите.
“Вземаме едно меко авокадо. Смесваме го с какао, малко мляко и разтопен черен шоколад. Блендираме и готово. Получаваме истински вкус на шоколадовия мус, без да има захар”, казва 20-годишното момиче.
Полезен традиционен български десерт пък е печената тиква. Суровите бонбони също са вариант. Любимите на Димова са с фурми, ядки, малко портокалова кора и какао. Оформените от сместа топчета може да се потопят в разтопен шоколад, за да добият хрупкава коричка. Част от здравословните си и вкусни рецепти Росица публикува в инстаграм страницата си.
Коментари (0)
Вашият коментар