Учени откриха най-стария известен фосил на земята - гъба, скрита в седиментна долостонова скала на 635 милиона години от Китай, съобщи ЮПИ.
Според тях тази гъба е имала ключова роля за края на ледниковия период, превърнал планетата ни в снежна топка преди 650 милиона години, предаде БТА.
Откакто учените знаят за този период в историята на Земята, се чудят кат животът е оцелял и е успял да се върне към нормалното. След откриването на микрофосила авторите на изследването от Китайската академия на науките и Политехническия институт на щата Вирджиния са убедени, че обитаващите пещери миниатюрни организми са допринесли за промяната в климата.
Фунгите помагат на растенията да колонизират нова среда, като разрушават скали и твърд органичен материал и рециклират хранителни вещества, които могат да бъдат използвани от растенията на сушата или да бъдат отнесени в океана, където да служат за храна на морските микроорганизми.
Според предишни изследвания съюзът между растения и фунги е започнал преди 400 милиона години. Някои учени обаче допускаха, че гъбите са се появили по-рано.
Коментари (0)
Вашият коментар