Комарите могат да бъдат отучени да разпознават човешката миризма, както и да бъдат накарани да се страхуват от резки движения, пише сп. "Кърънт байолъджи", позовавайки се на резултатите от американско изследване с потенциално приложение в медицината.
За целите на проучването си специалисти от Вашингтонския университет са пуснали женски комари в специална камера, в която е била поставена тъкан с миризма на мишки и няколко човека. Когато насекомите са кацали върху нея, учените са симулирали защита от ухапване чрез вибрации, предаде БТА.
Двадесет и четири часа по-късно същите комари са били поставени в друга камера с два коридора, водещи към изход. Единият от тях е бил изпълнен с въздух без мирис, а вторият - с познатата миризма от първата камера.
Учените са установили, че самките предпочитат да преминават през първия коридор, където не усещат миризми, в запаметяването на които роля играе хормонът допамин.
Генномодифицирани екземпляри, при които производството на въпросния хормон е затруднено, не правят разлика между миризмите.
Авторите на проучването смятат, че чрез нарушаване на производството на допамина чрез методите на генното инженерство, комарите могат да бъдат отучени да разпознават човешката миризма и да се страхуват от резки движения.
Коментари (0)
Вашият коментар