Кукленият актьор Георги Гарчов безвъзмездно помага на женска група, за да бъде съхранен автентичният беломорски фолклор в поповското село Светлен.
"Обичам фолклора с изключение на съвременния, преработения, който прилича на сватбарски песни. Истинският винаги ме е грабвал и ми е интересен, носи духа на нашите баби и дядовци.
Всички лета като малък ходех на село, зимните ваканции - също, бил съм на седенки, тъкал съм на стан, прел съм вълна. А много интересно беше, когато правехме театър на бабите, когато им пеехме песни, а после те на нас, децата.
Това може би ме връща към фолклора, но истината е друга. Обади ми се една приятелка, която е секретар на читалището в Светлен. Попита ме какъв е пътят и какво е необходимо, за да се запази за поколенията един автентичен фолклор. Тя ми обясни, че ръководи един състав за такъв фолклор, че изучават песните от тетрадки, че бабите вече са на възраст...
А тя иска просто да запази фолклора, за да не изчезне съвсем. Аз съм дългогодишен читалищен деец и добре знам колко трудно се намират пари за читалищна дейност. Затова предложих да помогна с това, което мога - запис и обработка", разказва Жоро, който е част от популярното трио за руски песни "Грамофон". Той е играл дълги години в драматични и куклени постановки, автор е на музиката към много пиеси за деца.
Певческата група в Светлен носи името на основателя и дългогодишен ръководител на ансамбъла за беломорски фолклор към читалището - Ангел Касабов. Песните, които и до днес изпълняват местните баби са заучени от една овехтяла тетрадка и са написани прилежно от Ангел Касабов.
Групата се състои от 10 души. Тя се събира веднъж седмично. Освен песни пресъздават обичаи, приготвят беломорски ястия и се стараят да запазят всичко свързано с беломорския бит, традиции и култура.
С течение на времето и намаляване на хората в селото става ясно, че все по-трудно може да се намери човек, който да каже какви са мелодиите на много от песните. Затова спонтанно идва идеята да се направят записи на част от беломорския фолклор, които да бъдат съхранени и по този начин предадени на идните поколения.
Така групата попада на своя голям приятел Георги Гарчов, който приема присърце идеята. Той и колегите му от "Грамофон" Ицо и Петьо участват като гост-изпълнител с една обработена беломорска песен.
Проектът на Жоро и ансамбъла от Светлен е със заглавие "Чуряшка е цвят цветила" и ще съдържа общо 18 песни и 8 беломорски хотули (шеги). Ще бъдат включени и две песни на Мика Димова и една на Здравка Болярова - певици от миналото, чийто изпълнения се съхраняват в архива на читалището.
А на въпроса какво е общото между куклената музика, руската песен и беломорския фолклор Георги Гарчов отговаря: "Общото е любовта към музиката, изкуството и това, че обичам нови предизвикателства."
Коментари (0)
Вашият коментар