Учени заснеха за първи път биолуминисцентни риби край гренландския бряг, съобщи ЮПИ.
Рибите са светели в зелено и червено в ледените води, предава БТА.
Повечето биофлуоресцентни риби живеят в тропически води, където слънчевата светлина през деня е по-постоянна. Тя им е необохидма за да светят в тъмното - превръщат сините дължини на вълната на светлината в зелени, червени или жълти.
На полюсите дневната светлина варира през сезоните и затова биофлуоресценцията е по-трудна. Насред зимата в Арктика Слънцето напълно изчезва няколко седмици. Но през лятото дните са много слънчеви. Именно те са предпоставка за биолуминисцентността, каза авторът на изследването Джон Спаркс, който е куратор в Американския природонаучен музей.
През 2019 г. Спаркс и група морски биолози изследват айсберги край Източна Гренландия. Там виждат два млади екземпляра морски охлюв да светят в два цвята - червено и зелено, което е рядко за един организъм.
Смята се че, биофлуоресцентността служи предимно за комуникация, но след като беше открита освен при риби и при птицечовки, опосуми, летящи катерици, зайци и морски костенурки, учените предположиха, че може да има и друго предназначение.
Коментари (0)
Вашият коментар