Корнелия Нинова влезе в ролята на обединител, като успя да събере вечните противници на терена “Левски” и ЦСКА в един отбор
Футболът превзема политиката! На тези избори битката за парламента се пренесе и на зеления терен, защото за първи път в кандидатдепутатските листи има толкова много и ярки футболни имена.
Легендарният треньор Димитър Пенев и носителят на “Златната обувка” от 1969 г. Петър Жеков играят за отбора на “Воля” и НФСБ, а бившият национал и капитан на “Левски” Веселин Минев - за ГЕРБ.
Силно футболно каре пък се заформи в листите на БСП. В Пловдив в кандидатдепутатската надпревара влизат бившият плеймейкър на ЦСКА и част от славния национален отбор от лятото на 1994 г. Георги Георгиев-Гецата и Любомир Корадов, бивш халф на “Локомотив” (Пловдив).
Най-интересна обаче е комбинацията в столичния 24-и МИР, където лидерката на БСП Корнелия Нинова влезе в ролята на обединител, като успя да събере в една листа вечните противници на терена - “Левски” и ЦСКА, в лицето на легендата на “сините” Емил Велев-Кокала и “червения” Христо Марашлиев.
Емил Велев-Кокала е бивш национал и настоящ треньор. Играе като полузащитник в отбора на “Левски”, с който става шампион на България през 1984-а, 1985-а и 1988 г. и носител на Купата на България през 1982-а и 1984 г.
В своята кариера изиграва 176 мача за “Левски” в първенството и 34 мача за купата на България, в които вкарва общо 30 гола. Играе и в Израел. Като треньор пък
Велев извежда
“Левски” до
шампионската титла
през 2009 г., след това докарва до финала на купата за България “Славия”, “Локомотив” (Пловдив) и отбора на Монтана.
Христо Марашлиев е бивш нападател на ЦСКА и син на “червената” легендата Димитър Марашлиев. Кариерата му преминава основно в ЦСКА, но е играл и в “Спартак” (Варна), “Черно море”, “Велбъжд”, както и в португалския “Академика”. След прекратяване на състезателната си кариера става треньор, какъвто е и до днес.
Сега обаче двамата футболни противници ще си подават един на друг топката на терена на политиката. Лично Нинова ги убедила да осъществят трансфера в отбора на БСП.
“Корнелия Нинова е всичко това, което сегашният премиер не е - много земен и нормален човек, който наистина иска България да се промени към добро. Да си призная, бях доста впечатлен още с решението ѝ да стане доброволец в COVID отделение”, впечатлен е от лидерката Марашлиев.
“За мен Корнелия Нинова е победител и това може да се докаже на 4 април, когато хората трябва да излязат, да гласуват по съвест и да настъпи промяна”, казва Велев.
Избрали да играят в отбора на БСП, привлечени от социалната програма на партията. И защото е
голям отбор, който
знае и може да
побеждава,
казва Марашлиев.
И макар да са противници на терена, в политиката двамата са единодушни и се допълват, когато говорят за проблемите в спортния сектор. Включваме се в политиката, защото искаме да превърнем спорта в национален приоритет, да го върнем в детските градини и училищата, казват Велев и Марашлиев.
Според тях държавата е абдикирала от проблемите на спорта - като се започне от училищния и аматьорския спорт и се стигне до високото спортно майсторство. Има много неща, които пречат на спорта да се развива. За едно общество спортът е много важен, за да е здраво и уверено, категоричен е Велев и обяснява, че спортът учи на дисциплина и честност, на уважение. И изгражда характера, ценностите, свързани с човешкото достойнство, допълва го Марашлиев.
“Прави се огромна грешка години наред.
Спортът трябва да се
върне в училището
Така беше навремето, когато треньорите бяха буквално по цял ден в двора. И гледаха кой има данни за футбол, гимнастика, бокс, лека атлетика. Но всички бяха ангажирани. Училищният спорт беше на невероятно ниво, аз съм участвал в какви ли не първенства, не само по футбол”, казва Марашлиев. Според него е голяма грешка, че не се инвестира в спортната база в училищата. “Там трябва да е инвестицията в спорта - всеки училищен двор да е площадка за спортуване с няколко игрища - за футбол, баскетбол, хандбал. И когато върнем децата, тогава ще има успехи и в професионалния спорт, а и нужда от големи зали”, категоричен е футболистът.
А общините трябвало да инвестират в детските и спортните площадки в кварталите. Той дава пример с негови приятели в Германия, които развиват футбол в неголяма община.
“Попитах колко дава общината за спорт. Отговориха ми - 35 милиона евро. Не говорим за професионален спорт. Но не пречи на децата да ходят на лагер във Франция или на турнир в Италия например. Хората се хвърлили пари и са изчислили. Извадиха сметката и показаха. Научно е доказано, че
ако децата са
ангажирани със
спорт, близо 22% от
тях ще си спестят
хронични заболявания
и съответно посещения в болниците в бъдеще. Това ще спести пари от здравеопазване. Близо толкова ще бъдат предпазени от изкушенията на криминалния живот, съответно спестени пари за превъзпитание, полиция, затвори... Отделно 8 до 10 процента има шанс да пробият в професионалния спорт, да донесат евентуални приходи на малките клубове, самите те да станат звезди и да плащат огромни данъци. Накрая приятелите теглиха чертата и излезе, че ползите ще са около два пъти по-големи. Тоест, 35 милиона евро за спорт ще донесат 35 милиона евро ползи”, разказва Марашлиев. И напомня, че подобни научни изследвания е цитирал бившият президент на ФИФА Сеп Блатер при посещението си у нас - около 1 млн. долара, инвестирани в детски футбол, спестяват 1 милиард само на здравната система. “Затова спортът трябва да тръгне отново от училищата, там да са треньорите, инвестициите в базата. Забележете - напълно безплатно. Стига с тези такси и непосилни пари за екипировки и лагери. Родителите изнемогват, оплакват ми се десетки от тях. Всеки българин до 18 г. трябва да има възможност да спортува напълно безплатно”, категоричен е Марашлиев.
Коментари (0)
Вашият коментар