Паша Христова (1946-1971) можела да оцелее, но сменя мястото си в самолета

В тв изданието “Като две капки вода” в понеделник (22.3.) Софи Маринова, се представи като Паша Христова и изпя нейната песен “Една българска роза”.

Зрителите от третата възраст сигурно са си спомнили за младостта, по-емоционалните може да са пуснали и по някоя сълза...

Коя беше Паша Христова, която си отиде от този свят само на 25 години?

Истинското й име е Парашкева Христова Стефанова. Родена е на 16 юли 1946 г. в софийския квартал “Княжево”.

След гимназията

работи като

чертожник

в “Балканкар”

- много престижен за соцвремето комбинат, който произвежда мотокари и електрокари за износ по “второ направление”, тоест за западни държави.

През 1965 г. девойката учи пеене в радиото - в новосформираната “Студия за естрадни изпълнители”. Впечатлява с богатството на гласа си, интерпретаторските си качества и сценичното си поведение.

След завършването на школата за естрадни певци е назначена в Ансамбъла на Строителните войски като солистка. Приема артистичния псевдоним Паша. През годините в Ансамбъла на СВ солисти са Орлин Горанов, Росица Борджиева, “Тоника СВ”, Панайот Панайотов, Искрен Пецов, Деян Неделчев и кой ли още не.

Първата песен в кариерата на Паша Христова е шеговитата “Щъркелът пристигна пак” на композиторката Зорница Попова. Записва я заедно с групата “Студио 5” през 1968 г.

Първият успех на младата певица е през следващата 1967 г. На Фестивала на забавната песен в Сочи, Русия, тя е удостоена със златен медал и първа награда.

През същата година Паша започва да пее заедно с Борис Гуджунов в оркестър “София”, създаден към Столичната община през 1964 г.

Първият му диригент е Емил Георгиев. През 60-те и 70-те години на миналия век формацията е водеща в страната и има голям принос за възхода на естрадната музика. Освен много концерти в България Паша и Гуджунов гастролират и в Русия, Чехия, Унгария, Сърбия, Германия и др.

Кариерата на Паша Христова се развива повече от бляскаво. За нея пишат музика композиторите Йосиф Цанков, Димитър Вълчев, Николай Арабаджиев, Александър Йосифов, Светозар Русинов, Морис Аладжем, Зорница Попова и др.

За своите шест творчески години певицата записва около 60 песни. Почти няма наш и международен конкурс, в който да участва и да не печели признание. На фестивала “Златният елен” в Брашов, Румъния, е отличена с първа награда за изпълнението на песента (заедно с Мария Нейкова и Мими Иванова) “Яворова пролет”, по музика на Светозар Русинов.

1970 г. е особено силна за Паша: на фестивала “Златният Орфей” получава голямата награда за песента “Повей, ветре” по музика на Йосиф Цанков и първата награда за “Една българска роза” на композитора Димитър Вълчев.

През 1971 г. Христова е отличена с Голямата награда за изпълнители на международния фестивал в Сопот, Полша, за песента си “Ах, този дивен свят”. Това е едно от най-големите международни признания за български естраден певец въобще. Една българска роза” става мелодия на на 1972-а, а

през 2000 г. е

обявена за песен

на столетието

Уви, това са вече посмъртни признания за певицате. Само на 25 години, тя загива в самолетната катастрофа край летище “София” на 21.12. 1971 г.

В 23,40 часа за Алжир излита в чартърен полет Ил-18 с пилот Борис Луканов. Сред пътниците цари весело настроение. Всичките са млади хора - между 19 и 40 годишни - певци, танцьори и музиканти, заминаващи на турне в Алжир по повод празниците на българската култура там.

Няколко минути след отделянето от земята машината се накланя вляво, удря с крилото в пистата, прекършва се на две и пламва. От 73 души загиват 6-членният екипаж и 24 пътници. Оцеляват двама от сменния екипаж и 19 пасажери. Повечето остават физически и психически сакати за цял живот.

Загиват ръководителят на оркестър “София” Николай Арабаджиев и стюардесата Аврора Пиндарева, дъщеря на карикатуриста Теню Пиндарев. По чудо оживяват Мария Нейкова, Борис Годжунов, Янка Рупкина, Димитър Симеонов. Трябвало да лети и Мистър Сенко, но фокусникът пропуска полета. Оттогава до края на живота си никога не се качва на аероплан.

На 21 декември е рожденият ден на певицата Мария Нейкова и двете с Паша Христова се готвят да черпят в самолета. Преди полета двете се разхождат из барчетата на аерогарата. В чудесно настроение са, тананикат си песента “Гълъби над София”.

Паша Христова влиза първа в самолета и сяда на третата седалка откъм илюминатора. Ако беше останала на нея, може би е щяла да оцелее. След нея се качва служителка от Софийския градски народен съвет (СГНС), настанява се на първата седалка и кани Паша да седне зад нея. А Мария Нейкова заема третата седалка. С изключение на нея всички пътници от първата до шестата седалка загиват.

Тялото на Паша

е разпознато по

златните

пръстени

Тя загива при удара на самолета в земята, а не от пожара, показва лекарската експертиза. Според заключението на следствието причината за катастрофата е в некачествената подмяна на въжетата, с които са свързани елероните. Вследствие на това се получават така наречените кръстосани команди: пилотът завърта щурвала наляво, но самолетът се накланя надясно. И обратното. Няма осъдени по случая.

Само 10 дни след катастрофата в новогодишната си програма БНТ излъчва заснетия от Хачо Бояджиев спектакъл “Козята пътека”, в която Паша Христова и Мария Нейкова пеят шеговити песни.

Когато Паша загива, синът й Милен е само на две години. С парите от кръвнината на певицата бащата Васил Иванов купува апартамент за сина им.

В него след години той живее със семейството си. Пак през декември, през 2014 г., Милен умира от скоротечен рак само на 45 години.

 

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
Ед Шийрън се извини на мениджъра на Манчестър
Бързи канелени кифлички (без втасване)
Николета събра най-близките за сватбата с Ники, а през 2011 г. се омъжи за Валери с пищна церемония и 200 гости
Учени създадоха пластмаса, която се разгражда в солена вода
Ралица Паскалева сменя Димо Алексиев с нов водещ

Напишете дума/думи за търсене