Профили за гипсокартон – нещо, без което не може да минете

Съвременното строителство е тясно свързано с употребата на гипсокартона. Историята на съвременния гипсокартон се свързва със САЩ, където назад в годините предприемачът Секет за първи път създава строителен материал от хартия и гипс.

Гипсокартонът представлява именно това – два пласта специална хартия, между които има гипс. Продава се на листове и е плосък строителен материал с различни размери и дебелина, подходящ за сухо строителство – преградни стени, окачени тавани и други. Произвежда се и гипсокартон, подходящ за мокрите помещения, който обикновено е със син цвят, както и пожароустойчив гипсокартон.

За да работите с гипсокартон, са ви нужни профили за гипсокартон. Без тях употребата на този чудесен строителен материал е невъзможна. Важно е и да изберете правилния профил, а за да извършите това, трябва да познавате характеристиките на профилите, видовете, размерите и предназначението им, което не е лесна задача. Изборът на погрешен профил ще застраши работата ви, ще направи конструкцията неустойчива и може да доведе до нежелани резултати, липса на качество, устойчивост и здравина.

Имайте предвид, че не може да замените профилите за гипсокартон с обикновени метални профили, без да сте отчаяни от крайния резултат. Профилите за гипсокартон и аксесоарите за тях са нещо, без което не можете, ако сте избрали този строителен материал. Ще ви помогнем да се ориентирате кой вид за какво служи, за да може да направите по-бърз, лесен и правилен избор.

Видове профили за гипсокартон

Профили за монтаж на окачен таван

Окачените тавани са лесен, бърз и изгоден начин за придаване на нов облик и обновяване на тавана. Те могат да скрият всички кабели, минаващи върху тавана, както и всички дефекти и да създадат един нов, идеален вид.

За да се случи това, са нужни профили за монтаж на окачения таван. Биват L-образни, Т-образни и ъглови. Най-използваната таванна конструкция е DONN™. Предпочитана е, тъй като профилите се свързват изключително лесно, а щракащ звук подсказва, че профилът е закачен правилно. Друго предимство е че за демонтаж не се изискват дори инструменти. Поради лекотата, с която се работи с тях, те са предпочитани в световен мащаб.

Метални профили за монтаж на гипсокартон

Различаваме CD, CW, UA, UD и UW профили. CD профилите са носещи. Изработват се от стомана и са тънкостенни. CW се използват за укрепване на рамката, за да се осигури твърдост и стабилност, също са изработени от стомана. UA профилите служат за укрепване в областта на касите на вратите и са с едноредно или двуредно щанцоване. UD профилите са основни, носещи профили, които са от съществено значение за цялата конструкция.

Ще са ви нужни и следните аксесоари за CD профили:

Връзки кръстати за CD профили. Кръстовидната връзка се използва за свързване под ъгъл 90 градуса на едно или две нива. Изработени са от стомана с цинково покритие;

Окачващ анкер за CD профил, намиращ употреба в изграждането на окачени тавани;

Директни окачвачи акустични за CD профил с различни размери и товароносимост;

Акустични скоби за CD профил;

Съединители за CD профили – пластини, използвани за връзка на едно ниво на 2 профила;

Шиш с ухо, който се използва за връзка между конструкцията на окачения таван и масивния таван;

Към аксесоарите за UA профилите спадат петите за врати.

Украйчващи профили от PVC

Обкантващите PVC профили за плочи от гипскартон намират приложение при окачените тавани, преградните стени от гипсокартон, предстенните обшивки. Заедно с останалите профили ви помагат да постигнете здрав и устойчив краен резултат с добър външен вид за търсения визуален ефект.

Ал Пачино на 85: приема да се снима във филм, ако усети връзка с героя
Иранският режисьор Асгар Фархади събира най-големите френски звезди в новия си филм
И на 92 г. Ицко Финци най-много обича публиката да се смее
Рапърът Боро Първи: Истинската любов не е като нов телефон – не я сменяш, а я поправяш

Напишете дума/думи за търсене