Творби на Светлин Русев, Йоан Левиев, Димитър Казаков, Димитър Киров, показани в изложбата "Изкуство и идеология"
Музеят за изкуството от периода на социализма към Националната галерия нареди изложбата "Изкуство и идеология", която се открива на 28 април (сряда) в залите на ул. "Лазар Станчев" 7 (до столичния КАТ). Ще продължи до 25 юли.
Вернисажът е от 18 до 20 часа при спазване на на всички противоепидемични мерки и контролиран достъп.
Изложбата, с която гостува Художествена галерия „Никола Маринов“ – Търговище, дава възможност да се проследи как функционира изкуството в условията на регламентиран и институционализиран художествен живот в България, както и механизмите на неговото администриране по време на социалистическото управление.
За период от близо 40 години общите художествени изложби, чиито статут е предварително предпоставен със зададената тематична рамка, са единственият легитимен начин за присъствието на творците в художествения процес в страната. Отказът от участие обрича всеки на маргинализация и творческа изолация.
Преимуществената част от представените 25 живописни творби от колекцията на ХГ „Никола Маринов“ – Търговище, са създадени по повод провежданата ОХИ „Ястребино“ в този град през 1976, 1981, 1986 и 1989 години). Сред авторите са Стоян Венев, Александър Поплилов, Светлин Русев , Йоан Левиев, Димитър Казаков, Димитър Киров, Теофан Сокеров и др.
Особен интерес представлява картината „Разстрел“ на Златю Бояджиев, в чието творчество отсъстват произведения с подобна тематика.
Изложбата включва и факсимилета, извадки от доклади и други документи в опит да се покаже сложната система на администриране на българското изкуство и неговата зависимост от идеологическия апарат на социалистическата държава.
Коментари (0)
Вашият коментар