Рекорден брой участници се включиха в петото издание на инициативата на Българското дружество за защита на птиците "Ние броим врабчетата". Кампанията се състоя през отминалата събота и в нея участваха 767 души, които отчетоха данни за 896 локации, съобщават организаторите от Българското дружество за защита на птиците /БДЗП/.
Местата за броене са почти два пъти повече от тези при преброяването през 2020 година.
Общият брой на врабчетата, които са били преброени в събота, е 11 681. От тях броят на домашните врабчета е 8256, или 71 на сто от всички преброени врабчета. Полските врабчета са 25 процента, което е 2942 екземпляра. Очаквано испанското врабче е с най-малки числености - 483, или четири процента. Процентното съотношение между различните видове врабчета е приблизително същото като през миналата година.
Интересна тенденция е значителният спад на местата, в които не са наблюдавани никакви врабчета. Тази година това са едва 10 процента, за разлика от предишните две, когато са били съответно 33 процента - през 2019 г., и 28 на сто - през 2020 г. Това е един от важните показатели, на който се държи при преброяването, защото от него специалистите получават информация за това какви местообитания отблъскват врабчетата и съответно какви са заплахите, водещи по намаляването им.
Най-голям брой локации са преброени в София, а останалите са разпръснати сравнително равномерно из останалите части на страната. Най-много птици са регистрирани в дворове на къщи /47%/, следват междублоковите пространства /22%/, парковете /14%/ и тихите улици /6%/.
Тези данни показват значението на зелените площи както в дворовете на къщи, така и в междублокови пространства.
Коментари (0)
Вашият коментар