Дъщерята на строителния предприемач с първа самостоятелна изложба в София
Едно момиченце пита баща си: “Аз каква съм, та не мога да бъда сама?” До нея тогава неотлъчно има бодигард. След този въпрос семейството й твърдо решава - мести се от София във Виена. И вече няма нужда от охрана. "Знам, че Виена е за виенчани, но какъв избор имах", пита се тогава бащата.
“Не ми беше трудно, бях на 12 - възраст, в която децата лесно се адаптират. Приех го като позитивна промяна. Вече говорех английски, намерих нови приятели, а мама и тати бяха неотлъчно до мен”, спомня си Десислава Барбукова - дъщеря на Весела и Димитър Барбукови. И двамата й родители тогава имат успешен бизнес в България в областта на проектирането, строителството, хотелиерството, управлението на недвижими имоти и др.
Деси е току-що родена, когато
сем. Барбукови
преживява
голяма драма,
довела до наемане на охрана и рязката смяна на София с австрийската столица. Самият Барбуков проговаря един-единствен път за детайли от тази история пред журналистката Анна Заркова, и то 14 г. по-късно. Някои неща със съпругата си споделят и по Нова тв също по това време. През 1996-а посред бял ден отвличат сина му - момчето е от първия му брак, от който има и дъщеря. (Тя вече го е направила дядо - б.р.)
Заловиха и
тримата похитители
И какво стана, познайте? Пуснаха ги под гаранция. Делото се проточи с години. Но Господ си знае работата. Знам, че двама от тях вече не са между живите! А спасителите? Бяха уволнени при една чистка в полицията... Сега работим с Добромир, строим”, разказва тогава Барбуков на известната журналистка. “Добромир показа страхотна психика. Мъжко момче е, преодоля всичко това много геройски”, коментира и Барбукова.
Тогава решават децата им да не живеят в България, а те всеки ден да се страхуват. “Искам те да са модерни, креативни, отворени и различни”, категорична е Весела. Вкъщи стари истории не се коментират. Семейството има още една дъщеря.
Сега кака Десислава е на 25, уверена млада дама,
завършила пиар,
медии и комуникации
в Оксфорд,
с приятели по цял свят, а животът в Лондон я учи да бъде самостоятелна. И вече е Дейзи. На съучениците ѝ във Vienna Internationale School, колеж към Мисията на ООН, им е трудно да произнасят името ѝ. Кръщават я Деси-Дейзи, а накрая остава само английската дума за красивото цвете маргаритка. Може да се каже, че интереса ѝ към рисуването пали Ставри Калинов.
Родителите ѝ подкрепят артистичния ѝ талант, но мама Весела деликатно я съветва да учи маркетинг. В тази професия и рисуването може да ѝ бъде от полза. Голямата дъщеря вече работи в рекламна къща. “По света това е уважавана и добре платена професия, което ми позволява да разчитам на себе си и да се издържам сама”, не крие Деси-Дейзи. По време на пандемията тя работи предимно онлайн. Така ѝ остава време да се върне към статива и чатките. Определя себе си като социален човек, обича да комуникира, да има организиран ден.
Преди 10 дни Деси
откри BANG
(“Трясък”) - първата
си самостоятелна
попарт изложба
в София
Картините си подписва като Дейзи Барбуков. На откриването дойде и дядо ѝ. Преди семейството да заживее във Виена, Деси учи в италианския лицей “Д-р Мария Монтесори”, където проявява склонност към рисуване. В новото училище във Виена има по-интензивни часове по изкуство. Нейният учител забелязва таланта ѝ и я насърчава да направи рисуването приоритет. Съветът му е прозорлив. Деси продължава активно да рисува. Първата ѝ самостоятелна изложба е в Европейската инвестиционна банка в Люксембург. Поддържа връзки с различни артпространства в Англия, Люксембург и Виена . Последните ѝ работи са оценени и изложени в престижната галерия “Щайнер олд таун Виена” - едно от най-очарователните в австрийската столица.
“Изкуството ми е безкрайно пътуване, чрез което постоянно преоткривам себе си. То е за моите чувства, емоции, скърби, щастие и за начина, по който виждам света с неговата красота и недостатъци”, казва Дейзи.
За картините си
черпи вдъхновение
главно от попарта
и ярките цветове на 60-те години, от ерата на дискотеките, анимациите, карикатурите и комиксите от детството си, от фотографията на психеделичното движение. Обича да експериментира с различни техники като акварел, туш, креда, молив, да играе със сенките и формите, да рисува портрети на приятели и други художници, назиканти, които също я вдъхновяват.
Коментари (0)
Вашият коментар