Опазването на традиционната култура на етническите групи в Синдзян

Синдзян-уйгурският автономен район е с хилядолетна история и предците на 47-те етнически групи, които живеят там, са оставили богата традиционна култура. В продължение на хиляди години те са работили усилено върху тази необятна земя, изграждайки една изключителна мултиетническа култура. В наши дни тя е добре запазена и продължава да се предава на поколенията. Градовете Хотан и Кашгар се намират в южната част на автономния район на северозападната граница на Китай и се отличават със своите безброй културни съкровища, съобщава Радио Китай

Традиционният метод за производство на хартия от черничева дървесина е с над 1300-годишна история. Той бе един от първите, включени в националния списък на нематериалното културно наследство през 2006 г. Окръг Мою, който се намира близо до гр. Хотан, е известен със своята черничева хартия и се слави като нейно родно място. Освен в Китай тя е популярна и в много държави и региони по света.

В традиционна семейна работилница в град Пучакки дузина служители са заети с изработването на хартия от черничева дървесина. Те използват древна техника, а слънцето се отразява в капките пот по лицата им.

За да защити традиционния метод за производство на черничева хартия, местната управа инициира проект за засаждането на черници. Освен това организира курсове, за да подготви повече майстори в този занаят и да предаде наследството. Всички тези дейности се финансират от държавата и така се поддържа жизнена една древна традиция.

Районът Хотан е известен не само като родно място на черничевата хартия, но и с производството на атласка коприна. Това е уникален плат, който носи характеристиките на Синдзян. През 2008 г. традиционният метод за тъкането му бе включен в националния списък на нематериалното културно наследство. В производството на атласка коприна се използват естествени материали, като копринени нишки и растителни багрила. Целият процес се извършва изцяло ръчно. Със своите ярки цветове, мека текстура и елегантни характеристики, атлаксата коприна е любима на всички етноси в район, особено на уйгурския.

Село Дзя, което се намира недалеч от Хотан, се счита за родно място на този вид коприна. Там днес има тъкачен цех, който едновременно произвежда, рекламира и продава продуктите на този традиционен занаят. Посетителите могат да се запознаят отблизо с целия процес – от обработването на пашкулите до боядисването и тъкането на древни станове. Със съвместните усилия на правителството и местните компании продажбите на атласка коприна не само се увеличават с всяка изминала година, но и културната ѝ стойност се обогатява непрекъснато и тя се превръща в поредната визитна картичка на Хотан.

Кашгар се намира в най-западната част на Китай. Центърът е запазил древните характеристики на града, който е с над 2000-годишна история. Той е като картина, разказваща за историята. Кашгар е известен като "перла по Пътя на коприната". Като една от спирките по него, той е събрал уникален в света комплекс от сгради, с красиви порти и прозорци, които се извисяват сред тесни улички, извиващи се подобно на лабиринт. Екзотичният чар на древния град привлича туристи от страната и целия свят.

През 2008 г. със съвместните усилия на властите от всички нива, компании и жителите на района бе стартиран проект за защитата и реставрацията на стария Кашгар, чиято цел е да се подобри облика му и да се опази от земетресения. Проектът е на стойност няколко милиарда юана и изцяло подобрява предишните неблагоприятни битови условия на домакинствата. В същото време запазва характеристиките на всички етноси в района, като гарантира, че сградите ще съхранят оригиналния си архитектурен стил. Днес древният Кашгар се е превърнал в национална туристическа атракция от най-високо ниво. Той приветства посетителите от всички краища и им разказва за хилядолетната история на Западен Китай.

Когато говорим за традиционната култура на Синдзян не можем да пропуснем традиционните музикални инструменти.

Музиката е важна част от живота на всяка етническа група в Синдзян. Песните и танците са неделима част от живота на местните жители и те винаги са съпроводени от акомпанимента на традиционните музикални инструменти. В окръг Шуфу, който се намира близо до град Кашгар, има селце, в което повече от 150 години майсторите изработват традиционни музикални инструменти. През последните години правителството много пъти отделя средства за защитата на културата на местните етнически групи, с което помага на селото да развие своя индустрия. В момента тук се изработват почти всички видове традиционни за Синдзян музикални инструменти. Благодарение на тази индустрия средните доходи на 273 домакинства и 500 жители на селото са се увеличили с хиляди юани. То също е превърнато в туристическа атракция.

От производството на черничева хартия, коприна и музикални инструменти до обновяването и защитата на древните сгради, културата на синдязнските етноси се съхранява и предава на поколенията. Днес по-възрастните обучават по-младите в древните традиционни умения като използват и някои съвременни технологии. Непрекъснатото развитие на икономиката и съзнателната защита на културата гарантират, че типичната за Синдзян култура ще продължи да блести с цялата си мощ и през новата ера.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
Топдизайнери осветиха центъра на Венеция с авторски лампиони (Снимки)
Адел се сбогува с феновете си след последния си концерт в Лас Вегас
Как да изчистим бюрото от негативната енергия
Черната Златка стана преподавател по маркетинг
Емир Кустурица получи подарък от Путин и орден от руския патриарх

Напишете дума/думи за търсене