80 непоказвани луксозни вещи от световни лидери на бившия Първи може да се видят през лятото в Созопол - най-екзотичните са от Япония, Либия и Индия
Масивен златен часовник от Леонид Брежнев и пръстен от платина от бившия министър на минералните ресурси и металургията Стамен Стаменов са сред личните подаръци, които бившият Първи Тодор Живков оставил непокътнати.
Те са част от богатата колекция с дарове, с които е бил отрупван от световни лидери в продължение на повече от 30 г. Макар часовникът и пръстенът да били подарени лично за него, Живков не ги сложил нито веднъж. Той не се изкушил да ги вземе със себе си и след като е свален от власт. Така луксозните вещи остават в колекцията, която след смяната на режима е пръсната на няколко места.
По-голямата част остава във фонда на резиденция “Бояна”, а по-късно доста от подаръците са преместени в историческия музей в Правец, родния град на Тодор Живков. Това лято част от колекцията гостува на музея в Созопол, подбрани са около 80 непоказвани досега сувенира. Изложбата е подредена в сърцето на Стария Созопол - на ул. “Проф. Божидар Димитров”. В нея могат да се видят подаръци от цял свят, сред най-екзотичните са дарове от Япония, Либия и Индия.
“Живков е поддържал много добри взаимоотношения с японското императорско семейство, от което има много подаръци”, разказва директорът на музея в Правец Татяна Борисова. Сред даровете са макет на
оригинален шлем
на воин самурай
от метал и коприна, красив параван, украсен със седеф, както и калиграфски печат, дар от японския медиен магнат и политик Матсутаро Шорики.
Вниманието привличат и сувенирите от Индия - изящна кутия от сандалово дърво, подарена на Живков от индийски министър на външните работи, който става президент след 1991 г., умален макет на двореца Тадж Махал, направен от планински кристал, личен подарък от Индира Ганди.
Впечатление правят още
часовник с позлата
“Портата на Ищар”
от Багдад и красиви вази от порцелан, единични екземпляри, поръчани специално за българския държавен глава. Едната дори е с лика на Тато и е подарък за рождения му ден от Ташкент.
Кристални купи, сребърни сервизи и юбилейни златни монети са сред изложените подаръци в Созопол. Много от тях са подарявани по случай 1300-годишнината на България, но има и лични подаръци. Сред тях е седло за камила, изработено от коприна, което либийският лидер Муамар Кадафи подарява на Живков. Всъщност седлата са две и са донесени лично от Кадафи при визитата му в България през 1978 г. Към тях е имало и картичка с пожелание.
Тогава Живков води Кадафи и в Правец. През родния град на Тато всъщност са минали доста от световните лидери, между които Фидел Кастро, Андреас Папандреу, Ерих Хонекер, разказват от местния музей.
“Изящните предмети са разказ за политиката на България от времето на желязната завеса и диктатурата на пролетариата, олицетворявана цели 35 г. от Тодор Живков. Зад тези подаръци стои дипломатическа куртоазност, но така или иначе, България през този период имаше своите дипломатически успехи”, коментира директорът на музея в Созопол Димитър Недев.
Според него един от най-интересните исторически паметници е препис на евангелие от XVII в., както и юбилейна колекция от златни монети на Българската народна банка.
Посетителите могат да видят още
писалка, подарена
на Живков от папа
Йоан Павел Втори,
статуетки на божества от Африка и сребърни свещници от арабските страни, пана с изображения на танцьорки от Камбоджа.
В колекцията има и сервиз за чай с инкрустирани камъни от палестинския лидер Ясер Арафат, фруктиери със скъпоценни камъни от Ким Ир Сен, кристална фруктиера от Австрия и ювелирен макет на кораб, личен дар за Тодор Живков от Леонид Брежнев.
“Неслучайно нарекохме изложбата “Епопея на отминалото настояще”. Това не е някаква носталгия по миналото, а по-скоро възможност по-младото поколение да научи нещо за онези времена. Обективната историческа оценка за управлението на Живков е нееднозначна, но едно е сигурно - Живков остава в историята като политик”, казва Недев. Изложбата може да се види до 15 септември. “Колекцията с подаръци за Тодор Живков винаги е привличала вниманието. Тя показва как е била поставена България на световната карта, как са се развивали културните и дипломатическите ни отношения с останалите държави”, казва Татяна Борисова.
Коментари (0)
Вашият коментар