Целите на Китай за декарбонизация създават възможности за растеж на глобални технологични фирми

Световната конференция за изкуствен интелект (WAIC) в Шанхай е платформа, на която глобални технологични гиганти обикновено показват своите последни разработки, но на тазгодишното събитие, приключило в събота, сред чуждестранните компании се появява нова тема: потенциалните възможности, които дават амбициозните цели на Китай за намаляване на въглеродните емисии, съобщава Радио Китай

На тридневното събитие бяха показани най-новите решения в роботиката и изкуствения интелект, които, според експерти, могат да помогнат на Китай да постигне целта си да достигне пик на въглеродните емисии до 2030 г. и стане въглеродно неутрална страна до 2060 г.

Зад този нов фокус стои огромния пазар за практически всичко в сферата на новите и високи технологии. Според доклад на Инвестиционната асоциация на Китай и Института „Роки Маунтън“, декарбонизацията на Китай ще създаде пазар от 15 трилиона юана (2,3 трилиона долара) до 2050 г., особено в рециклирането на ресурси, енергийната ефективност, електрификацията на транспорта, нулевите въглеродни емисии при производството и съхранението на енергия, водородни технологии и дигитализация.

На изложението в Шанхай, „Шнайдер Електрик“ (Schneider Electric), глобален доставчик на дигитални решения за енергетика и автоматизация, представи своята система за усъвършенстван контрол на процесите (APC), предназначена да намали консумацията на енергия и работната интензивност. Когато бъде приложена в поточна линия за производство на цимент с годишен обем от 3,2 милиона тона, тази система може да помогне за намаляване на стандартния разход на въглища с 2,44 килограма, или 1,87 процента, съответно да доведе до намаляване на годишните емисии от въглероден диоксид с 8 400 тона и да спести от годишните разходи за енергия 3,2 милиона юана, според компанията.

Тъй като дигиталната трансформация се задълбочава, изкуствен интелект, Интернет на нещата, облачни изчисления и други нововъзникващи технологии несъмнено ще се превърнат в предпочитан избор за постигане на зелено и устойчиво развитие в прехода към въглеродната неутралност, заяви в изказването си на конференция по време на изложението Сюн И, старши вицепрезидент на „Шнайдер Електрик“ за Китай. През последните три години общото потребление на енергия в китайските заводи на „Шнайдер“ е намаляло с 12,4%, докато производствената ефективност се е увеличила с 5%, според него.

Доставчикът и производител на индустриални роботи ABB Robotics също е сред чуждестранните фирми, използващи възможностите на изкуствения интелект и роботиката, за да предложат решения за устойчив растеж в новите сектори на китайската икономика. На изложението ABB представи иновативно решение за боядисване, наречено PixelPaint. То е на пазара от миналата година и гарантира, че 100 процента от боята се нанася върху повърхността без излишък, докато при традиционните начини обикновено 30 процента се губи. Технологията вече се използва в завод на китайската фирма за електрически превозни средства XPeng, като е в състояние да увеличи скоростта на боядисване с около 10 процента и да намали консумацията на енергия с 25 процента.

„Днешен Китай се превърна в глобална движеща сила в роботиката и автоматизацията. Насърчаването на нови модели за икономическо развитие и нова инфраструктура в Китай ни даде възможност да проучим нови възможности в много индустрии, като нови енергийни превозни средства, 5G и потребителска електроника и логистика“, коментира в интервю за „Глобал таймс“ Сами Атия, президент на ABB Robotics & Discrete Automation.

Тъй като все повече роботи се използват в цялата икономика, рециклирането и добрата утилизация на по-старите модели също се превърна в проблем, пред който са изправени компаниите. И тук услугата за преработка на ABB дава възможност на потребители на роботи да продават неактивните си, вместо да ги бракуват или оставят неизползвани. През последните 25 години хиляди робота са ремонтирани и модернизирани от АВВ и живеят втори живот, обяснява Атия.

Според статистически данни на „Бостън Кънсълтинг“ (Boston Consulting), приложението на изкуствен интелект се очаква да намали с 2,6 до 5,3 милиарда тона емисии от въглероден диоксид до 2030 г. и да създаде стойност за над 1,3 трилиона долара за предприятията.

През следващите 10 години се очаква в Китай да бъдат направени инвестиции от 2 трилиона юана на пазара, свързан със задвижваната от изкуствения интелект декарбонизация, заяви на изложението Пън Ху, генерален мениджър на отдела за изследвания на China International Capital Corp (CICC).

Китайският план за намаляване на въглеродните емисии представлява голям интерес за чужди компании, тъй като би могъл да помогне за отключването на огромен потенциал за печалба, смята и Лин Боцян, директор на Китайския център за изследвания на енергийната икономика към Сямънския университет. „Китай приветства участието на глобални фирми, които да се ангажират с целите му за постигане на въглероден неутралитет. Докато те искат да бъдат част от пазара, това може да донесе големи печалби на бизнеса“, казва той, добавяйки, че повечето играчи на въглеродния пазар в Китай все пак ще бъдат местни, но някои чужди, притежаващи достатъчно технологична мощ могат да се откроят.

Отбелязвайки, че подобряването на ефективността на енергийните доставки, задвижвани от изкуствен интелект, ще се превърне в следващия фокус на трансформация в индустрията, Лин Боцян, очаква оптимизацията в производството на електроенергия от възобновяеми източници да намали в бъдеще с над 60 милиарда килограма годишно емисиите от въглероден диоксид.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
Черната Златка стана преподавател по маркетинг
Емир Кустурица получи подарък от Путин и орден от руския патриарх
7 непознати, но важни факта за ноктите
Тормоз в детска градина. Възпитателка кара децата сами да се удрят
Юлиан Вергов и Моню Монев хапват шницели във Виена

Напишете дума/думи за търсене