Националният археологически институт чества вековен юбилей

В централната зала на Националния археологически музей на пл. "Атанас Буров"  честваха на 100-годишнината от създаването на Националния археологически институт. Това е най-старият научен институт в България, създаден с указ на Цар Борис ІІІ на 16 юли 1921 г.

През 1947 г. институтът е включен в състава на Българската академия на науките (БАН), а през следващата година с постановление на Министерски съвет е обединен с Народния музей в една институция под името Археологически институт с музей. Днешното име на институцията, Национален археологически институт с музей (НАИМ) при БАН, е определено на Общо събрание на БАН през 2007 г.

Националният археологически институт работи върху цялостното изследване на материалната и духовната култура на племената и народите, населявали днешните български земи от най-дълбока древност до ХVІІІ в. и е национален център и координатор на всички теренни археологически проучвания на територията на България.

Обекти, разработвани от археолозите - „Праисторическо рударство и металургия по протежението на югоизточното българско черноморско крайбрежие“, проектите свързани с анализи на скелетни останки от Бронзовата и Късната желязна епоха, изследване на човешки скелетни останки от т.нар. „необичайни погребения
Обекти, разработвани от археолозите - „Праисторическо рударство и металургия по протежението на югоизточното българско черноморско крайбрежие“, проектите свързани с анализи на скелетни останки от Бронзовата и Късната желязна епоха, изследване на човешки скелетни останки от т.нар. „необичайни погребения
Структурата му включва шест секции: Праистория, Тракийска археология, Антична археология, Средновековна археология, Нумизматика и епиграфика, интердисциплинарни изследвания и Археологическа карта на България и два филиала: в Шумен и във Велико Търново, създадени през 70-те години на XX век с решение на Министерски съвет и с основна цел - проучвания на старите български столици.

„Работата на НАИМ е позната на българската общественост най-вече с изложбите, които представяме в Археологическия музей. Основната дейност на институцията обаче остава скрита за нашите зрители. Институтът организира и ръководи методически всички теренни проучвания на територията на страната, в това число планирани и спасителни разкопки. Всички проведени в страната теренни археологически проучвания се отчитат в структурата на НАИМ. С всяка следваща година броят на проектите ни се увеличава и ние придобиваме огромен обем от информация, която обработваме, анализираме и популяризираме. Работим с институции и организации, които ни подкрепят, партнират и финансират. Смело мога да се похваля, че в последните години постигаме много високи професионални стандарти и заслужено оправдаваме званието „най-голямата научно-изследователска институция за археология в Югоизточна Европа“, сподели директорът на НАИМ при БАН доц. д-р Христо Попов.

Националният археологически институт е предпочитан партньор на чуждестранни университети и изследователски центрове в цяла Европа, Япония и Канада. Съвместно с тези институции са осъществени множество международни проекти по опознаване и опазване на европейското културно-историческо наследство по българските земи, някои от които продължават и в момента.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
Адел се сбогува с феновете си след последния си концерт в Лас Вегас
Как да изчистим бюрото от негативната енергия
Черната Златка стана преподавател по маркетинг
Емир Кустурица получи подарък от Путин и орден от руския патриарх
7 непознати, но важни факта за ноктите

Напишете дума/думи за търсене