Преди 17 г. Борисов избрал Фандъкова, след като му поискала нова дограма за училището си
През 2005 г. тогавашният кмет на София Бойко Борисов заедно с дарители от “Ротари клуб” е на посещение в 73-о СОУ “Владислав Граматик”, за да види как се използват новите компютри, които сменили старите “Правец”. С учениците презентация прави и директорът на училището Йорданка Фандъкова. Тя използва възможността и настоява пред току-що избрания кмет общината да отпусне средства за подмяна на дограмата на училището. Впечатлен, Борисов ѝ казва: “Нямам зам.-кмет по образованието, искате ли да дойдете?”. Фандъкова първо отказва учтиво, но след две седмици приема предложението и влиза в екипа на Борисов като зам.-кмет по култура и образование.
Едва ли тогава е подозирала, че по-късно ще пише история и ще остави името си не само като първата жена - кмет на София, но и като най-дълго управлявалата столицата ни - вече почти 13 години.
Хората, които я познават, знаят, че е работохолик. Затова дори на 12 април юбилеят ѝ бе на заден план - вместо да празнува, Фандъкова първо отиде на конференция за развитието на София като дигитален град, а после - на форум за тежкото финансово състояние на градския транспорт.
Родена е в Самоков, но идва в София още на 13 години, за да учи в Руската гимназия. Там среща и съпруга си - Юри. Двамата са в съседни класове - той е с втори език немски, а тя - с английски.
вече 41 г. той е най-близкият ѝ човек
Забавно е, че педиатърът за малко да изпусне собствената си сватба. Тогава бил в казармата, но често го вкарвали в ареста заради “проблеми с единоначалието и чинопочитанието”. Все пак стигнал навреме, за да направи ученическата си любов своя съпруга.
Но тя винаги е имала подкрепата му - като кандидатствала за директор на 73-о училище, като зам.-кмет и след това като кмет.
“Каквото може да се направи с едно училище - тя го направи, то стана най-доброто. Помня, че като директор си провери програмата, с която кандидатства за поста, и всичко, което беше написала, че ще направи, или вече го беше направила, или беше започнато да се работи. В един момент трябваше да прави нещо друго. Шило в торба не седи. И получи предложение да направи това, което свърши за нейното училище, за всички останали училища в София”, обяснява д-р Фандъков.
Нямало голяма разлика, като отишла в общината, защото и като директор работела по 12 ч на ден.
Не рожденият ѝ ден, а следващият - 13 април, е най-специалният за кмета на София
Причината е Михаела- дъщерята на Йорданка и Юри.
“Юри е по-голям от мен с 15 дни. Първо отпразнувахме неговия рожден ден с приятели. Дойде и моят и пак ги поканихме вкъщи. Когато гостите си тръгнаха, започнаха знаците, че бебето идва, и дъщеря ни се роди на следващата сутрин. Затова тя е моят подарък за 20-ата ми годишнина. Не знам защо, но от малка мечтаех да стана на 20 г. Не просто да порасна, както искат повечето деца, а да стана на 20 г. Сигурно нещо Господ ми е подсказвал”, казва Фандъкова.
Михаела пък ги е зарадвала с двама внуци - Алекс и Елия, които и двамата обожават. Силната връзка между баба и внуче се виждаше публично - неведнъж като малък Алекс се е появявал с Фандъкова. А тя е признавала, че единствено той от цялата фамилия няма нищо против да слуша любимата на Фандъкова “Металика”, докато баба му го вози с колата. Като малък забранявал на другите да говорят, докато дават баба му по телевизията. Елия - по-малката внучка, се роди през 2015 г.
Преди да стане учител, Фандъкова е била и екскурзовод, помагала е на родителите си в ресторант, в който те са работили. Дори в средата на 90-те години регистрира фирма. Тя обаче така и не заработила. В 73-о училище, известно като Втора немска гимназия, отива по разпределение, след като завършва руска филология в Софийския университет. А от 1998 до 2005 г.
като директор го превръща в едно от елитните столични училища
Заема поста, след като печели конкурс с амбициозна 3-годишна програма за развитие на училището.
“Много е важно, когато постигнеш нещо, то да е устойчиво. Давам пример с училището, на което бях директор - 73-о, защото е показателен - за 3 - 4 г. едно средностатистическо добро квартално училище влезе в топ 6 на езиковите гимназии в София. Гордея се повече, че и днес то продължава да е успешно. Това означава, че съм направила устойчив модел на управление”, казва Фандъкова и следва максимата да надгражда постигнатото и в общината.
Екипен играч е и подчертава, че успехът на училището не се дължи само на нея, а на всички учители и на много работа. Като директор преминава през редица курсове по управление в образованието, включително и по бизнес администрация в британския университет “Темс Вали”. За да утвърди 73-о училище като Втора немска гимназия, работи в тясно сътрудничество с немското посолство. По тяхна програма там започват да преподават немски учители. Макар отдавна да не е директор, Фандъкова често се вижда с бивши нейни ученици.
Като зам.-кмет по култура, образование, спорт и туризъм на столицата от 2005 до 2009 г. започват първите ѝ контакти с творци и културни деятели. Разказвала е, че е била изненадана, когато хората на изкуството ѝ признавали, че за първи път влизат в кабинета на зам.-кмета. Като зам.-кмет инициира реформата в общинските театри, създава се и програма “Култура”. Тогава отговаря и за туризма, сформира консултативен съвет заедно, с който разработва първата стратегия на София за сектора.
Впоследствие е един от хората, които заедно с Борисов създават ГЕРБ. Така през 2009 г. е избрана за депутат в 41-ото народно събрание. Същата година за 4 месеца е и министър на образованието в първия кабинет “Борисов”. Въпреки краткия период влиза в министерството с готова визия за реформи - финансова децентрализация, подготвя нов закон за училищно и предучилищно образование, приема първата програма за кариерно развитие на учителите и рестартира проекта за рейтинговата система на университетите, за която по думите ѝ голяма заслуга има и “24 часа”.
А от 23 ноември 2009 г. е кмет на София. И още в първата година от мандата открива първото от 20 г. училище в столицата. Въпреки усилията и близо 100 построени детски градини проблемът с липсата на места продължава да ѝ тежи. Затова преди 1 г. стартира амбициозна строителна програма и си постави за цел за 3 г. да реши проблема с местата за децата от 3 до 6 г.
Да управляваш, не значи да тропаш по масата, а да убеждаваш хората с аргументи за това, което правиш.
Моят стил не е да удрям по масата,
така Фандъкова отговаря на критиците, че е нужна твърда ръка в управлението на столицата.
“Когато почнах работа като кмет, София имаше 2 нови булеварда, над 40 продадени детски градини, 30-годишни икаруси, 9,8 км метро, строено 25 г., и паркове, обрасли като джунгла”, напомня Фандъкова.
Поема управлението на София, когато градът е изправен пред екокатастрофа – затънал в стотици хиляди бали с отпадъци. Днес столицата има модерен завод за преработка на боклука. През 2009 г. София е без околовръстен път, сега той вече е почти завършен. 40-годишните икаруси, които возеха софиянци, са заменени с нови автобуси с климатик. Основните улици и булеварди са реновирани. Парковете не само са поддържани, но столицата за първи път от 30 г. се сдобива и с нова градина - “Възраждане”. Метрото вече има три линии и стотици хиляди софиянци го ползват всеки ден. Няма ги и глутниците кучета по улиците.
“Изпълнените проекти са много и всеки има своята история и предизвикателства, които е трябвало да преодолеем. Те са резултат на ясна визия, планове за действия и много работа”, казва Фандъкова.
Един от най-важните за нея проекти е изграждането на инсталациите за оползотворяване на отпадъци. След като вече бил избран изпълнител, проектът - одобрен, финансирането - осигурено, в последния работен ден - 30 декември, трябвало да се подпише договорът. Вместо това обаче се стигнало до спорове - общината имала условия, които изпълнителите не приемали. Ядосан, един от управителите на компанията напуснал кабинета. След известно време все пак се върнал, договорът бил подписан в последните минути на работа на деловодството и така сроковете - спазени.
Фандъкова си спомня и една ужасна вечер, когато при строежа на метротунела под бул. “България” и “Гешов” станало наводнение, което създало голяма опасност, но всичко се разминало без сериозни последствия. Иначе хората си мислят, че метрото е лесен проект - “щом има европейско финансиране, но то се осигурява с преговори, нито лев не е даден даром”, казва кметът.
Любопитна е и историята как София се сдобива с първите нови автобуси MAN, малко след като моделът е обявен за №1 в Европа. Общината подава проекти по ОП “Околна среда”, когато става ясно, че има риск държавата за загуби неусвоени евросредства. Един от кандидатите е именно водещата компания. Фандъкова не смее да се надява, че той ще предложи най-ниската цена. Оказало се обаче, че компанията има произведени автобуси, които стоят на склад след провалена доставка и затова предлага доста ниска цена.
Тя помни и притча за кметската работа, която ѝ разказал Хорхе Букай
при посещението му в София преди години.
Фандъкова казва, че за нея София е кауза. Затова през 2016 г. отново отказва на Борисов - този път да е номинацията на ГЕРБ за кандидат за президент.
В личен план признава, че най-тежкият ѝ момент е бил загубата на родителите ѝ. За съпруга ѝ и дъщеря ѝ обаче най-трудният момент е, когато Фандъкова получава тежката диагноза рак. Заболяването е открито в ранен стадий, след като съпругът ѝ я кара да отиде на профилактичен преглед. Въпреки сериозното изпитание, за цялото лечение Фандъкова отсъства от общината само десетина дни. А в тази тежка битка съпругът ѝ е неотлъчно до нея. “Лечението ѝ протичаше по следния начин - в петък следобед се прави химиотерапия. В събота и неделя тя се съживяваше вкъщи и в понеделник отиваше на работа. За нея щеше да е далеч по-вредно да стои вкъщи, отколкото да ходи на работа”, убеден е съпругът ѝ. “Той идваше с мен всеки път. Стоеше до мен, докато вървяха вливанията, и си говорехме”, разказва Фандъкова през 2019 г. А по нейна инициатива от няколко години общината има скринингова програма и осигурява безплатни прегледи за рак на гърдата, защото открито в ранен стадий, заболяването е лечимо.
Нетипично за български политик е и да
живее в 60 квадрата - толкова е семейното жилище на Фандъкови,
в което се нанасят през 2012 г.
“Скромното по размери жилище е напълно достатъчно за двама ни. Много държахме да имаме голяма тераса вместо още една стая”, казва Фандъкова, когато преди 8 г. отвори вратите на новия си дом за “24 часа”. В същата сграда жилища имат дъщеря ѝ и сестрата на съпруга ѝ, като и тези апартаменти са получени като обезщетение срещу семейния имот. Така въпреки натоварения работен график фамилията може да се вижда всеки ден, дори и за кратко.
Коментари (0)
Вашият коментар