Йорданка Фандъкова - заради нея от 13 г. кмет вече има и женски род

Юри и Йорданка Фандъкови

Преди 17 г. Борисов избрал Фандъкова, след като му поискала нова дограма за училището си

През 2005 г. тогавашният кмет на София Бойко Борисов заедно с дарители от “Ротари клуб” е на посещение в 73-о СОУ “Владислав Граматик”, за да види как се използват новите компютри, които сменили старите “Правец”. С учениците презентация прави и директорът на училището Йорданка Фандъкова. Тя използва възможността и настоява пред току-що избрания кмет общината да отпусне средства за подмяна на дограмата на училището. Впечатлен, Борисов ѝ казва: “Нямам зам.-кмет по образованието, искате ли да дойдете?”. Фандъкова първо отказва учтиво, но след две седмици приема предложението и влиза в екипа на Борисов като зам.-кмет по култура и образование.

Едва ли тогава е подозирала, че по-късно ще пише история и ще остави името си не само като първата жена - кмет на София, но и като най-дълго управлявалата столицата ни - вече почти 13 години.

Хората, които я познават, знаят, че е работохолик. Затова дори на 12 април юбилеят ѝ бе на заден план - вместо да празнува, Фандъкова първо отиде на конференция за развитието на София като дигитален град, а после - на форум за тежкото финансово състояние на градския транспорт.

Родена е в Самоков, но идва в София още на 13 години, за да учи в Руската гимназия. Там среща и съпруга си - Юри. Двамата са в съседни класове - той е с втори език немски, а тя - с английски.

Последен учебен ден на Йорданка Фандъкова като ученичка в Руската гимназия.
Последен учебен ден на Йорданка Фандъкова като ученичка в Руската гимназия.
Попадат в обща компания, която всеки ден се събирала на пейка до зимната пързалка в Борисовата градина. И днес приятелите от училище са най-близкият кръг на семейството, след като двете най-добри приятелки, които седели на един чин, се омъжват за двама най-добри приятели от същата компания. Едната двойка са Юри и Йорданка Фандъкови. Те стават семейство през 1981 г. И така

вече 41 г. той е най-близкият ѝ човек

Забавно е, че педиатърът за малко да изпусне собствената си сватба. Тогава бил в казармата, но често го вкарвали в ареста заради “проблеми с единоначалието и чинопочитанието”. Все пак стигнал навреме, за да направи ученическата си любов своя съпруга.

Юри и Йорданка Фандъкови като младоженци. Сватбата им е през 1981 г.
Юри и Йорданка Фандъкови като младоженци. Сватбата им е през 1981 г.
Медената им седмица била в несъществуващия вече хотел “Щастливеца”. Затова до ден- днешен семейството спазва традицията и на всяка кръгла годишнина се качва на Витоша, разказва пред “24 часа” д-р Фандъков през 2019 г. в един от малкото случаи, в които се съгласява да говори пред медии. Появата му не е случайна - тече предизборна кампания и той иска да подкрепи съпругата си. Малко след това Фандъкова печели местните избори. За четвърти път.

Но тя винаги е имала подкрепата му - като кандидатствала за директор на 73-о училище, като зам.-кмет и след това като кмет.

“Каквото може да се направи с едно училище - тя го направи, то стана най-доброто. Помня, че като директор си провери програмата, с която кандидатства за поста, и всичко, което беше написала, че ще направи, или вече го беше направила, или беше започнато да се работи. В един момент трябваше да прави нещо друго. Шило в торба не седи. И получи предложение да направи това, което свърши за нейното училище, за всички останали училища в София”, обяснява д-р Фандъков.

Нямало голяма разлика, като отишла в общината, защото и като директор работела по 12 ч на ден.

Фандъкова се качва на мотор, за да даде старт на мотосезона преди години.
Фандъкова се качва на мотор, за да даде старт на мотосезона преди години.
Липсата на свободно време и как трябва да се ползва то, когато все пак го има, е една от малкото теми, по които двамата спорят. Фандъкова прекарвала всяка свободна минута в обгрижване на внуците, вместо да почива, и... отново идвал понеделник. А съпругът ѝ настоява понякога да удължават уикенда с още ден. За последните 15 г. това обаче се случило само 3 пъти.

Не рожденият ѝ ден, а следващият - 13 април, е най-специалният за кмета на София

Причината е Михаела- дъщерята на Йорданка и Юри.

“Юри е по-голям от мен с 15 дни. Първо отпразнувахме неговия рожден ден с приятели. Дойде и моят и пак ги поканихме вкъщи. Когато гостите си тръгнаха, започнаха знаците, че бебето идва, и дъщеря ни се роди на следващата сутрин. Затова тя е моят подарък за 20-ата ми годишнина. Не знам защо, но от малка мечтаех да стана на 20 г. Не просто да порасна, както искат повечето деца, а да стана на 20 г. Сигурно нещо Господ ми е подсказвал”, казва Фандъкова.

Михаела пък ги е зарадвала с двама внуци - Алекс и Елия, които и двамата обожават. Силната връзка между баба и внуче се виждаше публично - неведнъж като малък Алекс се е появявал с Фандъкова. А тя е признавала, че единствено той от цялата фамилия няма нищо против да слуша любимата на Фандъкова “Металика”, докато баба му го вози с колата. Като малък забранявал на другите да говорят, докато дават баба му по телевизията. Елия - по-малката внучка, се роди през 2015 г.

Преди да стане учител, Фандъкова е била и екскурзовод, помагала е на родителите си в ресторант, в който те са работили. Дори в средата на 90-те години регистрира фирма. Тя обаче така и не заработила. В 73-о училище, известно като Втора немска гимназия, отива по разпределение, след като завършва руска филология в Софийския университет. А от 1998 до 2005 г.

като директор го превръща в едно от елитните столични училища

Заема поста, след като печели конкурс с амбициозна 3-годишна програма за развитие на училището.

“Много е важно, когато постигнеш нещо, то да е устойчиво. Давам пример с училището, на което бях директор - 73-о, защото е показателен - за 3 - 4 г. едно средностатистическо добро квартално училище влезе в топ 6 на езиковите гимназии в София. Гордея се повече, че и днес то продължава да е успешно. Това означава, че съм направила устойчив модел на управление”, казва Фандъкова и следва максимата да надгражда постигнатото и в общината.

Екипен играч е и подчертава, че успехът на училището не се дължи само на нея, а на всички учители и на много работа. Като директор преминава през редица курсове по управление в образованието, включително и по бизнес администрация в британския университет “Темс Вали”. За да утвърди 73-о училище като Втора немска гимназия, работи в тясно сътрудничество с немското посолство. По тяхна програма там започват да преподават немски учители. Макар отдавна да не е директор, Фандъкова често се вижда с бивши нейни ученици.

Като зам.-кмет по култура, образование, спорт и туризъм на столицата от 2005 до 2009 г. започват първите ѝ контакти с творци и културни деятели. Разказвала е, че е била изненадана, когато хората на изкуството ѝ признавали, че за първи път влизат в кабинета на зам.-кмета. Като зам.-кмет инициира реформата в общинските театри, създава се и програма “Култура”. Тогава отговаря и за туризма, сформира консултативен съвет заедно, с който разработва първата стратегия на София за сектора.

Впоследствие е един от хората, които заедно с Борисов създават ГЕРБ. Така през 2009 г. е избрана за депутат в 41-ото народно събрание. Същата година за 4 месеца е и министър на образованието в първия кабинет “Борисов”. Въпреки краткия период влиза в министерството с готова визия за реформи - финансова децентрализация, подготвя нов закон за училищно и предучилищно образование, приема първата програма за кариерно развитие на учителите и рестартира проекта за рейтинговата система на университетите, за която по думите ѝ голяма заслуга има и “24 часа”.

А от 23 ноември 2009 г. е кмет на София. И още в първата година от мандата открива първото от 20 г. училище в столицата. Въпреки усилията и близо 100 построени детски градини проблемът с липсата на места продължава да ѝ тежи. Затова преди 1 г. стартира амбициозна строителна програма и си постави за цел за 3 г. да реши проблема с местата за децата от 3 до 6 г.

Да управляваш, не значи да тропаш по масата, а да убеждаваш хората с аргументи за това, което правиш.

Моят стил не е да удрям по масата,

така Фандъкова отговаря на критиците, че е нужна твърда ръка в управлението на столицата.

“Когато почнах работа като кмет, София имаше 2 нови булеварда, над 40 продадени детски градини, 30-годишни икаруси, 9,8 км метро, строено 25 г., и паркове, обрасли като джунгла”, напомня Фандъкова.

Поема управлението на София, когато градът е изправен пред екокатастрофа – затънал в стотици хиляди бали с отпадъци. Днес столицата има модерен завод за преработка на боклука. През 2009 г. София е без околовръстен път, сега той вече е почти завършен. 40-годишните икаруси, които возеха софиянци, са заменени с нови автобуси с климатик. Основните улици и булеварди са реновирани. Парковете не само са поддържани, но столицата за първи път от 30 г. се сдобива и с нова градина - “Възраждане”. Метрото вече има три линии и стотици хиляди софиянци го ползват всеки ден. Няма ги и глутниците кучета по улиците.

С Джоуи ди Майо, който се включи в кампания на общината за осиновяване на кучетата, настанени в приюти
С Джоуи ди Майо, който се включи в кампания на общината за осиновяване на кучетата, настанени в приюти

“Изпълнените проекти са много и всеки има своята история и предизвикателства, които е трябвало да преодолеем. Те са резултат на ясна визия, планове за действия и много работа”, казва Фандъкова.

Един от най-важните за нея проекти е изграждането на инсталациите за оползотворяване на отпадъци. След като вече бил избран изпълнител, проектът - одобрен, финансирането - осигурено, в последния работен ден - 30 декември, трябвало да се подпише договорът. Вместо това обаче се стигнало до спорове - общината имала условия, които изпълнителите не приемали. Ядосан, един от управителите на компанията напуснал кабинета. След известно време все пак се върнал, договорът бил подписан в последните минути на работа на деловодството и така сроковете - спазени.

Фандъкова си спомня и една ужасна вечер, когато при строежа на метротунела под бул. “България” и “Гешов” станало наводнение, което създало голяма опасност, но всичко се разминало без сериозни последствия. Иначе хората си мислят, че метрото е лесен проект - “щом има европейско финансиране, но то се осигурява с преговори, нито лев не е даден даром”, казва кметът.

Йорданка Фандъкова с оперната прима Райна Кабаиванска
Йорданка Фандъкова с оперната прима Райна Кабаиванска

Любопитна е и историята как София се сдобива с първите нови автобуси MAN, малко след като моделът е обявен за №1 в Европа. Общината подава проекти по ОП “Околна среда”, когато става ясно, че има риск държавата за загуби неусвоени евросредства. Един от кандидатите е именно водещата компания. Фандъкова не смее да се надява, че той ще предложи най-ниската цена. Оказало се обаче, че компанията има произведени автобуси, които стоят на склад след провалена доставка и затова предлага доста ниска цена.

Тя помни и притча за кметската работа, която ѝ разказал Хорхе Букай

при посещението му в София преди години.

Хорхе Букай й разказал притча за трудната кметска работа
Хорхе Букай й разказал притча за трудната кметска работа
Пощенски служител видял писмо, пратено до Бог. Отворил го, защото нямало как да го изпрати на посочения получател. Така разбрал, че подателят пише на Бог, защото има нужда от помощ, за да спаси свой болен близък. Моли го за помощ и обещава, че, ако му помогне да намери нужните средства за лечението на своя близък, ще разказва на всички колко велик е Бог. Пощенският служител се трогва от историята, разказва на колегите си и всички събират средства, но те не достигат с малко до нужната сума. Изпращат ги анонимно на човека. После пощенският служител получил ново писмо до Бог. Отворил го и в него пишело: Благодаря ти, Господи, ти си велик. Справихме се, но да ти кажа: никога нямай доверие на нашите пощи, защото при мен дойдоха по-малко средства, отколкото си изпратил”.

Фандъкова казва, че за нея София е кауза. Затова през 2016 г. отново отказва на Борисов - този път да е номинацията на ГЕРБ за кандидат за президент.

В личен план признава, че най-тежкият ѝ момент е бил загубата на родителите ѝ. За съпруга ѝ и дъщеря ѝ обаче най-трудният момент е, когато Фандъкова получава тежката диагноза рак. Заболяването е открито в ранен стадий, след като съпругът ѝ я кара да отиде на профилактичен преглед. Въпреки сериозното изпитание, за цялото лечение Фандъкова отсъства от общината само десетина дни. А в тази тежка битка съпругът ѝ е неотлъчно до нея. “Лечението ѝ протичаше по следния начин - в петък следобед се прави химиотерапия. В събота и неделя тя се съживяваше вкъщи и в понеделник отиваше на работа. За нея щеше да е далеч по-вредно да стои вкъщи, отколкото да ходи на работа”, убеден е съпругът ѝ. “Той идваше с мен всеки път. Стоеше до мен, докато вървяха вливанията, и си говорехме”, разказва Фандъкова през 2019 г. А по нейна инициатива от няколко години общината има скринингова програма и осигурява безплатни прегледи за рак на гърдата, защото открито в ранен стадий, заболяването е лечимо.

Нетипично за български политик е и да

живее в 60 квадрата - толкова е семейното жилище на Фандъкови,

в което се нанасят през 2012 г.

През 2012 г. Йорданка Фандъкова отвори вратите на новия си дом за "24 часа".
През 2012 г. Йорданка Фандъкова отвори вратите на новия си дом за "24 часа".
Апартаментът в кв. “Манастирски ливади” има едва две стаи - хол и спалня. Преди да се преместят, семейството дълги години дели един покрив с майката на съпруга ѝ и с това на дъщеря ѝ. За първото си самостоятелно жилище Фандъкови чакали 10 г. Жилищната сграда, в която е домът им, е построена върху наследствен имот, оставен от свекъра ѝ. Когато районът още е бил извън столицата, той имал там градина с къщичка.

“Скромното по размери жилище е напълно достатъчно за двама ни. Много държахме да имаме голяма тераса вместо още една стая”, казва Фандъкова, когато преди 8 г. отвори вратите на новия си дом за “24 часа”. В същата сграда жилища имат дъщеря ѝ и сестрата на съпруга ѝ, като и тези апартаменти са получени като обезщетение срещу семейния имот. Така въпреки натоварения работен график фамилията може да се вижда всеки ден, дори и за кратко.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене