Китайската орбитална станция е „страхотен модел“ според ООН

Снимка: Радио Китай

На 16 април сутринта, капсулата на космическия кораб „Шънджоу 13“ с тримата китайски тайконавти, които прекараха 6 месеца на борда на китайската орбитална станция, се приземи успешно в района Дунфън, предаде Радио Китай.

Това има историческо значение, тъй като маркира успешното приключване на изпитванията на ключови технологии на орбиталната станция, и важен напредък в насърчаване на инициативата на ООН за съвместно експлоатиране на Космоса от цялото човечество.

В сравнение с предишния космически кораб, връщането на „Шънджоу 13“ се осъществи за по-кратко време, само няколко часа след отделянето от станцията. Освен това, през последната половина година, тримата тайконавти извършиха редица научни изпитания, излязоха на два пъти в открития Космос, общуваха със Земята и дори проведоха уроци с ученици. Тези първи успехи на китайските тайконавти дадоха нови преживявания за хората в целия свят.

Преди една седмица в посолството на Китай във Вашингтон тайконавтите общуваха с американски младежи и техните родители, отговаряйки на най-различни въпроси. Илън Мъск, главният изпълнителен директор на компанията SpaceX също участва в събитието и заяви, че „хората могат да работят заедно, за да създадат цивилизация на Марс и други планети“. Разбира се, усилията на човечеството включват изграждането и на китайската станция.

След като през 1992 г. стартира програмата си за пилотирани космически полети, Китай винаги се е стремял към независими иновации, но същевременно засилва сътрудничеството си с другите големи космически сили – Русия, Япония и Европа, и това е в основата на днешните успехи. Сега, с успешното връщане на „Шънджоу 13“, Китай ще започне следващия етап от изграждане на орбиталната станция, която след няколко години ще бъде може би единствена в Космоса. Това голямо постижение на китайците също означава новата ера в човешките изследвания и усвояване на Космоса.

Освен това, китайската станция също отваря врата за всичките членове на ООН. До момента има 9 програми от 23 институти на 17 държави, които са провеждани там. И това е причината представител на ООН да я определи като „страхотен модел“.

Много чуждестранни астронавти изразиха очаквания да работят на китайската орбитална станция.

Космическото пространство принадлежи на цялото човечество. Отворената китайска орбитална станция ще бъде общ дом на човечеството, свидетелстващ за усилията за изграждане на общност на споделена съдба.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене