Геоинженерство забавя глобалното затопляне, но води до ръст на маларията

Азиатските тигрови комари са преносители на малария, жълта треска, западнонилска треска и на вируса Зика.

Учени установяват, че техниката за отразяване на слънчевата светлина обратно в Космоса може да доведе до увеличаване на популацията на комари, пренасящи болести

Геоинженерството за предотвратяване на най-лошите въздействия на климатичните промени може да изложи до 1 млрд. повече хора на риск от заразяваме с малария, установиха учени, цитирани от в. "Гардиан".

Докладът, публикуван в Nature Communications, е първата оценка за това как геоинженерството спрямо климата може да повлияе на тежестта на инфекциозните заболявания.

Техниката включва премахване на въглеродния диоксид от небето, така че атмосферата да улавя по-малко топлина. Друг метод цели управление на слънчевата радиация чрез отразяване на повече слънчева светлина далеч от планетата. Последното може да се направи по различни начини, включително пръскане на частици в небето, за да се отрази слънцето далеч от земята.

Проучването се занимава именно със слънчевата радиация и по-специално с инжектирането на аерозоли в стратосферата, които да отразяват входящата слънчева светлина, като по този начин временно „спират“ глобалното затопляне.

Учените изготвят модел как може да се развие предаването на малария в два бъдещи сценария, със средни или високи нива на глобално затопляне, със и без геоинженерство. Моделите идентифицират кои температури са най-благоприятни за предаване за заболявания от комари и определят колко хора живеят в райони, където това е възможно и вероятно.

Те откриват, че в някои райони прогнозираните високи температури убиват маларийния паразит. Затова бърз спад на температурите в района може да обърне тенденцията за спад и да доведе до нарастване на случаите на заболяване. Симулациите установяват, че допълнително 1 млрд. души са изложени на риск от малария в геоинженерния свят.

„Ако геоинженерството е свързано със защита на населението на фронтовата линия на изменението на климата, трябва да можем да сумираме рисковете и ползите – особено по отношение на пренебрегваните досега тежести за здравето, като болестите, пренасяни от комари", казва Колин Карлсън, асистент професор в Медицинския център на университета в Джорджтаун и водещ автор на изследването.

Учените откриват още, че геоинженерството може да намали разпространението на малария на някои места, докато то се увеличава на други. „На планета, която е твърде гореща за хората, става твърде топло и за маларийния паразит“, казва Карлсън. „Охлаждането на планетата може да бъде спешен вариант за спасяване на животи, но също така би обърнало курса на тези спадове."

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене