Саманта Кристофорети се върна в космоса, след като остави мъжа си да гледа децата

В 9.52 часа италианско време на 27 април беше изстрелян от космодрума в Кейп Канаверал във Флорида космическият кораб „Дракон” с 4-членния екипаж на Международната космическа станция. В него е и Саманта Кристофорети. Точно ден след 45-ия си рожден ден италианската астронавтка се върна за мисия "Минерва" в космоса, където вече беше за 199 дни през 2014-2015 г. Сега обаче се готви да престои там 5 месеца.

Родената в Милано, но израснала в област Трентино Саманта, завършва механо-инженерство в Мюнхен, а след това става военен пилот в Академията в Поцуоли. После завършва и аеронавтика в Неапол. В Съединените щати се специализира като пилот на бойни самолети на НАТО.

Говори перфектно английски, френски, руски, немски и учи китайски. През 2009 г. е избрана сред 8000 кандидати за Европейската космическа агенция, а през 2014 г. става първата италианска астронавтка, извършила космически полет. По онова време се смята за рекорден, тъй като е най-дългият престой, осъществен от жена астронавт в космоса.

Връщайки се на земята, Саманта ражда две деца от мъжа си – френския космически инженер Лионел Фера, с когото живеят до центъра по аеронавтика в Кьолн, Германия.

На въпрос кой ще се грижи за децата й през следващите 5 месеца, докато е в космоса, Кристофорети отговаря „Децата ли? Ще ги гледа мъжът ми.”

Саманта е бордов инженер на космическия кораб „Дракон”. На Международната космическа станция ще работи върху 20 експеримента, много от които са по идея на италиански учени. По всяка вероятност ще има и възможността да се разходи в космоса – нещо, за което се е подготвила, носейки руския скафандър „Орлан”.

Италианката е и първата астронавтка тиктокър – тя има свой канал в социалната мрежа, чрез който ще предава от космоса.

Международната космическа станция обикаля земята за 90 минути, което значи, че през всеки „земен” ден вижда 16 изгрева. За да избегне ефектите на часовата разлика, на станцията се прилага часовото разписание по Гринуич. Астронавтите работят по осем часа и се хранят три пъти дневно. Приборите и чиниите им се придържат към масите с магнити, а течностите се пият със сламки от затворени съдове. Предвидени са и по 2 часа спорт дневно. В свободното време астронавтите стоят пред стъклен купол, проектиран от италиански архитекти, през който наблюдават земята. Имат възможност и да използват социалните мрежи. Астронавтите спят във вертикално поставени спални чували. За да използват тоалетната чиния, която функционира като аспиратор, те трябва да се привържат за нея.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене