Легендата в попмузиката маха едно “а” от името си, за да се отличава
Когато била 20-годишна, мнозина съветвали Барбра Стрейзанд да си оперира носа, за да има успех. Дори майка ѝ я наричала “грозното патенце”. Казвала ѝ да не посяга към киното, ако иска да успее. За радост на милионите почитатели на таланта ѝ тя никога не последвала нейните съвети и вместо това превърнала носа си в своя запазена марка.
“Аз съм момиче с дълги нoкти и с нос на мравояд”, обичала да казва за себе си Барбра.
От 60 г. родената в Ню Йорк певица омайва с изключителния си глас поколения наред. Антонио Бандерас, неин партньор на екрана, нарича гласа ѝ “кадифе”, други го определят като “течно злато”. Достатъчно е да се чуят евъргрийн песните ѝ като Woman in Love, The Way We Were, Papa, Can You Hear me?
Барбра, която на 24 април навърши 80 г., е и пример
как некрасива според утвърдените стандарти жена може да се превърне в прекрасна
и да владее целия екран. Певица и актриса, Стрейзанд е спечелила всички възможни награди в киното и в музиката, сред които два “Оскара”, 11 “Златни глобуса”, 10 “Грами” и 5 “Еми”. Тя е и композитор, режисьор и филмов продуцент.
Дори да не си спомнят броя на отличията, хората по цял свят са запечатали в съзнанието си чертите ѝ. Нейното лице е толкова неперфектно, че дори е хубаво. Когато човек я гледа, му се струва, че сякаш моделът за красота се преобръща. Нейният глас и интензивността, която излъчва погледът ѝ, завладяват всеки, независимо дали само я слуша, или я и гледа. Кариерата на Стрейзанд е блестящ пример как една жена може да постигне грандиозен успех, налагайки личния си модел в света на шоубизнеса, без да се подчинява на неговите неписани правила.
В едно интервю самата тя казва за себе си: “Прекрасна, но в никакъв случай привлекателна”. Певицата е от малкото холивудски диви, която по нейни думи никога не е променяла лицето и бюста си в името на успеха. Коригира елегантно само името си - Барбара става Барбра. Махайки едно “а”, тя го превръща в отличителен белег.
Днес Стрейзанд се смята за една от най-успешните изпълнителки за всички времена със 72,5 млн. диска, продадени в САЩ, и 145 млн. в света.
Барбра се ражда на 24 април 1942 г. в Бруклин, Ню Йорк, в еврейско семейство. По майчина линия дедите ѝ идват от Русия, а по бащина – от Централна и Източна Европа. Татко ѝ Еманюъл е преподавател по английски в езиков лицей и умира още докато тя е 15-месечно бебе. Майка ѝ Дина, която от певица със сопранов глас става училищна секретарка, се омъжва за друг мъж и ражда доведената ѝ сестра Розлин. Барбра има и брат Шелдън.
За пръв път певицата “показва” гласа си пред публика, когато е 18-годишна. Пее в гей бар в Манхатън, Ню Йорк, жънейки голям успех. Именно тогава решава да съкрати името си от Барбара на Барбра, за да е различна. Две години по-късно записва първия си албум с “Колумбия Рекърдс” - Barbra Steisand Album, и през 1963 г. печели две награди “Грами”. Оттам пътят ѝ към всички музикални класации е проправен. Влиза сред първите десет попалбума на “Билборд” с три албума едновременно, което е нещо изключително, като се има предвид, че това е ерата на рокендрола и на “Бийтълс”.
През 1962 г. актрисата дебютира на “Бродуей” с мюзикъла I Can Get It for You Wholesale. Две години по-късно се връща там и с друг мюзикъл – Funny Girl, с който е номинирана за Tony Award като най-добра главна изпълнителка в мюзикъл. Стрейзанд вече е във вихъра си, канят я и в телевизията, превръща се в звезда на американския шоубизнес със своето предаване My Name is Barbra, за което печели награда “Еми”.
Барбра записва албум след албум, надхвърляйки 60 на брой в рамките на половин век. Докато в началото те са повече в стила на представленията ѝ в нощните клубове и в театрите, по-нататъшните ѝ творби са в стил поп. През 1982 г. музикалната критика я определя за
най-влиятелната американска певица в поп музиката
Нейните песни Woman in Love, The Way We Were, No More Tears, Evergreen са сред най-успешните в класациите през онзи период. 80-те години на миналия век са златна ера за Барбра Стрейзанд.
Прелестният глас и сценичното ѝ присъствие отварят за певицата и вратите на киното. Тук тя се превъплъщава в амбициозната жена, която се стреми към успеха на всяка цена въпреки липсата на физическа красота според каноните на Холивуд. Във филма “Весело момиче” от 1968 г., в който има доста автобиографични елементи, Барбра е еврейското момиче от Ню Йорк, което въпреки ангелския си глас не успява да се домогне до роля заради външността си. Шедьовър е обаче филмът ѝ “Каквито бяхме” (1973) под режисурата на Сидни Полак, в който тя пак е грозноватото еврейско момиче, което среща красивия и русокос Робърт Редфорд, едновремешната ѝ любов от колежа.
Барбра жъне успех след успех на големия екран, където по същото време експлодират секс бомби – все актриси с неземна красота, които изживяват романтична любов с прелестни мъже. Героините на певицата пък обикновено във филмите
мъжете ги оставя или им изневеряват,
уплашени от силния им характер на принципни и безкомпромисни жени.
Барбра става актрисата певица, която изпълнява ту едната, ту другата роля, или пък и двете едновременно. През 1976 г. се превъплъщава в ролята, изпълнена през 1954 г. от Джуди Гарланд и която наскоро изигра и Лейди Гага във филма “Роди се звезда”. С филма си тя става първата жена, спечелила “Оскар” за най-добра песен, заради Evergreen, която изпълнява.
Режисьорската ѝ кариера започва с “Йентъл” (1983), където е и продуцент и сценарист. После режисира и “Принцът на приливите” (1991). И двата филма са номинирани в различни категории за “Оскар”. Веднъж минала зад кадър, Барбра се озовава в по-удобна за нея роля. Връща се на екрана като актриса чак през 2004 г. с комедията “Запознай ме с вашите”.
Стрейзанд се омъжва през 1963 г. за американския актьор Елиът Гулд, от когото ражда сина си Джейсън. През 1997 г. опитва втори път щастието си в семейния живот с актьора Джеймс Броулин, от когото няма деца. Барбра е имала и други връзки с известни актьори като Райън О’Нийл, Омар Шариф, както и с певците Бари Гиб и Крис Кристофърсън.
Открай време Барбра Стрейзанд е ангажирана политически – от една страна, с Демократическата партия в САЩ, от друга – с американската еврейска общност. И днес звездата е една от десетките в Холивуд, включили се в онлайн кампания на “Глобал Ситизън”, която призова правителства, корпорации и граждани за финансова и хуманитарна подкрепа за Украйна.
Коментари (0)
Вашият коментар