Погнат от гвардията на Стамболийски, Буров бяга с лодка през Дунава

АТАНАС БУРОВ

Банкерът политик умира в карцера на Пазарджишкия затвор на 15 май 1954 г.

Ех, да бех богатско чедо,

Буров да ми беше дедо,

дубъл-екстра щех да пуша,

мъката с тех да душа.

Или пък хавански пури,

що ги пушат хора щури,

но за бедни като нас

стига ни и некой фас.

Този стих е от известната частушка на Стоян Миленков - куплетист и трубадур на българския живот и нрави през 30-те и 40-те години на миналия век. Герой в песента е Атанас Буров - банкер, индустриалец, филантроп, политик, държавник, министър и дипломат, един от най-богатите хора в държавата по това време.

Роден е на 30 януари 1875 г. в Горна Оряховица, където минава детството му. Учи в Априловската гимназия в Габрово. Когато е в последния клас, участва в ученическа стачка и като социалист е изключен от всички училища в страната.

Според Иван Михайлов, бъдещ зет на Атанас Буров, обаче той и съученикът му Крьстьо Пастухов са

изключени, защото

пушили цигари

През 1895 г. много заможният му баща Димитър Буров го праща в Париж, където Атанас завършва правни и стопански науки.

Връща се в родната Горна Оряховица през 1900 г. и десетина години работи във фамилната фирма, но политиката определено го влече повече. Включва се активно в бащината Народна партия и бързо израства до неин лидер и идеолог на българската буржоазия.

На прием в двореца за рожден ден на Борис III Атанас Буров се запознава със 17-годишната Смарайда Салабашева, дъщеря на полк. Иван Салабашев, чийто чичо Стефан Салабашев е посланик във Виена. Буров е с 20 години по- голям от Майда, както всички наричат г-ца Салабашева, вече е бил депутат и дори подпредседател на Народното събрание през 1912 г. Участвал е в Балканската война и отново се е върнал в политиката.

По това време Атанас Буров ходи на лов и играе бридж, минава за голям майстор не само в анонсирането, но и в разиграването. Напук на популярния лаф, че анонсират лордовете, а разиграват кочияшите. Обича поезията, философията, изкуството, познава френската и руската литература, Достоевски е любимият му автор.

През май 1912 г. Атанас Буров и Смарайда се сгодяват, но избухването на Балканската война забавя сватбата им и те се женят в края на април 1913 г. Същата година той става министър на търговията. През 1915 г. се ражда синът им Стефан, две години по-късно, през 1917-а, и дъщерята Недялка, която наричат Беба.

На 6 октомври 1919 г. Атанас Буров е назначен за министър на търговията, промишлеността и труда в коалционния кабинет начело с Александър Стамболийски. Правителството изкарва едва 7 месеца и след като Оранжевата гвардия на Стамболийски погва и доскорошните си коалиционни партньори, Буров бяга с лодка през Дунав в Букурещ. Оттам през Будапеща се установява в Париж. Връща се през юли 1923 г. и през ноември е избран за депутат от родния си Горнооряховски край.

Когато в началото на 1926 г. идва Демократическият сговор начело с Андрей Ляпчев, 41-годишният Буров поема външното министерство и го управлява до 1931 г. След това е министър без портфейл. От 1911 до 1934 г. е избиран непрекъснато за депутат.

Цитираният по-горе Иван Михайлов се запознава с Буров и дъщеря му Недялка през 1936 г. Той учи икономика в Роберт колеж в Цариград и негов приятел го води през лятната ваканция във Варна. Вилата на родителите му е съседна на вилата на Бурови. Недялка учи в Американския колеж и когато на следващата година го завършва, бащата й подарява мерцедес.

На вилата играят тенис и бридж и

Буров страшно се

ядосва, когато губи

Гостува им и студентът от Париж Жак Шабан Делмас, бъдещият голям политик на Франция. Българите се възхищават на красивата му фигура и плувните му умения.

Иван Михайлов и Недялка Бурова се женят в края на 1945 г. На следващата година се ражда дъщеря им Магдалена. Буров вече е на мушката на новата комунистическа власт.

По това време Иван Михайлов е генерален прокурист на най-голямата тогавашна фирма в България за производство и търговия с дървен материал - “Братя Михайлови”. Тя е основана от дядо му, собственици са баща му и неговите двама братя. По-малкият от тях - Борис, е дядо на депутатката от ДСБ Екатерина Михайлова.

Когато през 1948 г. интернират Буров и жена му в Дряново, Иван Михайлов всяка събота пътува с влака дотам, за да им носи храна. При едно от тях Атанас Буров води зет си в общината и иска да му извади генерално пълномощно, с което да стопанисва имотите.

Михайлов отказва с оправданието, че не иска да оскърби шурея си Стефан.

“Ти няма да ме учиш

какво да правя”,

казва Буров и вади пълномощното.

През май 1949 г. Иван Михайлов е арестуван, обвинен в стопански съботаж и осъден на 6 години затвор. Съдят го по същия член 10, както и Трайчо Костов, само че по алинея 1, а не 3, която би означавала смърт. Лежи в почти всички тогавашни затвори - софийския, старозагорския, сливенския, бургаския.

В някои от тях се засича с тъста си и двамата общуват с бележки. Последната получава, когато са в пазарджишкия. Малко преди да умре, Атанас Буров се опитва да му вдъхне кураж. Пише му да не се отчайва, защото щели да дойдат по-добри дни.

След като умира в карцера на пазарджишкия затвор на 15 май 1954 г., дъщеря му Недялка се развежда с Иван Михайлов и се омъжва за Димитър Велев. Изселени са в с. Койнаре, Белослатинско, и за да се издържа разпродава семейна покъщнина.

Синът Стефан Буров завършва Първа мъжка гимназия и след това минно инженерство в Германия. В България работи в мини “Бъдеще” в Твърдишкия Балкан, които са българо-френско дружество. При семейството си в София се прибира само по празници.

“Стефан беше много добър и много ерудиран мъж. Но и малко затворен и не особено общителен човек за разлика от сестра си и майка си”, казва бившият зет Михайлов.

Когато изселват семейството на Атанас Буров, за Стефан се застъпва лично тогавашният министър на минната промишленост и като ценен кадър го назначават в Свогенския минен басейн. Съвременници от този период на живота му са го запомнили като плах и още повече затворен в себе си човек.

Жени се за Цветана, една от дъщерите на големия индустриалец от Враца Иван Балабанов, който стопанисва чрез концесия горите на Рилския манастир, има голяма дъскорезница в Кочериново, развива и тъкаческата индустрия.

От този брак Стефан има една дъщеря - Елена. След развода си с Цветана Балабанова Стефан Буров дълги години работи в редакция “Българска енциклопедия”, създадена лично от акад. Тодор Павлов, един от главните комунистически идеолози.

По това време

Стефан Буров става

най-добър приятел

на писателя

Георги Марков

Двамата често общуват на тавана на Стефан, който се намира в кооперация на ул. “Оборище” №1. Марков е силно впечатлен от огромната ерудиция на Буровия син.

През 1969 г., когато вече е в Италия, Георги Марков пише писмо на Стойна Душанова, приятелка на Буров, че когато се върне в България, ще напише роман със заглавие “На тавана, при Стефан”. Синът на Буров умира от рак през 1980 г.

“Атанас беше един скромен и здравомислещ човек. Ако е създавал около себе си някакъв лукс, то е, защото като външен министър просто е бил принуден за това”, разказа приживе Иван Михайлов. Тогава няма УБО, за да плаща разноските на министрите и държавниците.

“Буров построява къщата на “Московска”, обзавежда я с парижки мебели и там се опитва да пази и поддържа престиж пред чуждите представители в България”, казваше още бившият му зет Михайлов.

СМАРАЙДА САЛАБАШЕВА
СМАРАЙДА САЛАБАШЕВА
1926 г. Атанас Буров е на среща с премиера на Италия Бенито Мусолини (в средата)
1926 г. Атанас Буров е на среща с премиера на Италия Бенито Мусолини (в средата)
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
Мая, лимон, магданоз и още храни, които премахват пигментните петна
Откриха доказателства за живот на далечна планета
17 забрани на Разпети петък, които се спазват от векове
Направи си сам кошнички за Великден (галерия)
Ал Бано: Не пропускайте концерта ми в София

Напишете дума/думи за търсене