„Върви, народе възродени“ отекна в центъра на Истанбул

Дечицата старателно прочетоха по стих за всяка буква от българската азбука.
СНИМКИ: АВТОРЪТ

Правителството изпрати златна монета на Антим I в Екзархията

Цариградските българи отпразнуваха празника на светите братя Кирил и Методий през уикенда. Жителите на космополитния квартал „Шишли“ любопитно заглеждаха от булеварда дечицата с кирилски букви на главите, които изпълняваха химна на Стоян Михайловски в двора на Българската Екзархия. Празникът бе организиран от екзархийското настоятелство и от българското генерално консулство в Истанбул.

Вицепремиерът Калина Константинова трогна председателя на настоятелството Васил Лязе с нарочен поздравителен адрес и със златна монета на първия български екзарх Антим I.

Тази златна монета с лика на първия български екзарх Антим I бе изпратена за празника от вицепремиера Калина Константинова.
Тази златна монета с лика на първия български екзарх Антим I бе изпратена за празника от вицепремиера Калина Константинова.
„Благодарим на консулството и на вицепремиерката - така усещаме, че държавата не ни е забравила“, заяви Лязе.

32-те дечица бавно и старателно прочетоха по стих за всяка буква от българската азбука. „Трудно научават езика тук“, обясни председателят на настоятелството. Това са основно деца от смесени бракове – единият родител е българин, а другият - чужденец от мегаполиса. Ако бащата е българин, детето взема неговата фамилия и има шанс да се влее в българската общност. Ако майката е българка, детето приема името на бащата и нерядко излиза от българска орбита. Това е логиката на мегаполиса и никой не гледа с лошо око на това.

Останахме няма и 500 цариградски българи – от над 50 хиляди през средата на XIX век, разказва Лязе.

Предсетаделят на настоятелството на Българската Екзархия в Истанбул Васил Лязе
Предсетаделят на настоятелството на Българската Екзархия в Истанбул Васил Лязе
Младите трудно си намират половинки в българската колония, смесените бракове се увеличават и ние намаляваме. Не знам какво ще стане след 15-20 години, когато по-старите си отидем, пита риторично Васил Лязе. Той се надява годишната субсидия за издръжка на българските имоти в Турция да бъде увеличена. С парите може да създадем нови работни места за младите хора и да ги задържим сред нас, обяснява Лязе.

Правим възможното да запазим българския език жив и да съхраним традициите сред българската колония тук, обяснява българският генерален консул Васил Вълчев. В началото на тържеството той представи най-новата книга, посветена на цариградските българи – „Българите – забравената общност на стария Истанбул“.

 Последната книга за българската общност в Истанбул с автор Саро Дадян
Последната книга за българската общност в Истанбул с автор Саро Дадян
Автор на книгата е Саро Дадян, тя е издадена от генералното ни консулство в Истанбул със съдействието на дирекция „Вероизповедания“.

Шест са учителките в българското училище на Екзархията. Всяка събота от девет до три те обучават деца с надеждата да запазят българския сред цариградските българи. Любопитното е, че броят на желаещите да учат се увеличава. Часовете по български посещават и немалко деца на турци изселници от България. А всяка сряда в училището се обучават възрастни, които искат да научат или да усъвършенстват български език.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
Мая, лимон, магданоз и още храни, които премахват пигментните петна
Откриха доказателства за живот на далечна планета
17 забрани на Разпети петък, които се спазват от векове
Направи си сам кошнички за Великден (галерия)
Ал Бано: Не пропускайте концерта ми в София

Напишете дума/думи за търсене