18 май се отбелязва като Международен ден на музеите и тази година той се фокусира върху силните им страни. Експозициите в тях разказват не само за миналото, но представят и нови идеи. В момента за младите китайците един от важните начини за културен и образователен туризъм е именно посещението на музеи. Много от опитните фенове предпочитат да ги посетят по няколко пъти, за да се запознаят по-подробно с културното наследство. Статистиките сочат, че през 2021 г. продажбите на услуги, свързани с информация за музеите в страната, са се повишили с 300% в сравнение с година по-рано.
Заради влиянието на епидемията в момента все по-популярно става гледането на предавания на живо от музеите. Неотдавна мобилното приложение за туризъм „Фейджу“ организира редица такива излъчвания от различни места, включително и туристически дестинации, например Музея на теракотената армия в гр. Сиан, Музея на Джу Гълян в гр. Чънду, известната кула Хуан Хълоу в гр. Ухан и др. Дигиталните иновации улесняват посещенията на музеите и разясняват сложни концепции по по-леснии начини. Според статистиките на „Фейджу“ над 4 милиоина зрители са гледали живите предавания от Забранения град, Музея на теркотената армия, Резиденцията на принц Гун и Музея Дзинша.
Освен това приложението „Фейджу“ комбинира дигиталните технологии с музеите и предоставя услуги чрез разширена реалност, например дигитални карти, виртуален екскурзовод и т.н. Тази година много от музеите в Пекин организираха над 50 изложби и културни събития и поканиха посетителите да станат част от тях онлайн.
На 18 май например революционният музей на Сяншан откри виртуална изложба и предложи онлайн екскурзовод за посетителите. Други музеи също показаха свои популярни онлайн експозиции. Археологическият музей покани експерти от различни сфери, които да изнесат лекции, за да привлекат вниманието на публиката.
На 16 май в метрото на гр. Далиен във вагоните бяха залепени множество плакати на културни реликви, придружени с QR код, след сканирането на който може да се открие повече информация за тях. В този „мобилен музей“ пътниците се отправят на пътешествие през хилядолетната история. Сутринта първото метро тръгна от спирка Хъкоу на първа линия. Малко по-късно можеха да се забележат любопитните погледи на гражданите. Експонатите от музейните колекции, като изящно изработената златна катарама с дракон, златната подкова от династия Хан и други реликви, привлякоха вниманието на много пътници. Ученик от начално училище се бе загледал в снимката на вкаменелост. Майка му каза пред репортери, че синът ѝ е фен на вкаменелостите и често я моли да го заведе в музея. „В метрото днес се чувстваме като на посещение в музей. Децата научават по нещо ново и пътуването е по-интересно." Пътник с фамилия Сие обясни, че никога не е бил в музей. „Това пътуване е съвсем ново преживяване за мен и ме кара да мечтая за тези скрити съкровища на Далиен." С тази тематична изложба в метрото жителите на града не скучаят, докато пътуват. Когато историята навлиза в модерния живот, музеите се превръщат в мост към публиката.
Музеят на автономния район Нинся представи интересна висулка за коли, която е съчетание от изображенията на древна птица и стенописите в Дунхуан. През последните години там бе сформиран екип, който създава културни продукти, базирани на музейни експонати и местната култура. До момнета са пуснати 15 такива серии, както и почти хиляда продукта на 64 различни теми.
Коментари (0)
Вашият коментар