“Войната: възходът на западната военна мощ” е забележително изследване върху особеностите на войната в различните цивилизации. Още по-ценно е заради факта, че негов автор е проф. Джон Франс - един от изявените специалисти по средновековна история.
Едновременно ненавиждана, но и възпявана, войната се оказва един от най-мощните катализатори за развитието на обществото и технологиите. Дали обаче има разлика в начина, по който воюват хората по света, или нещата не са се променяли от зората на писаната история чак до XIX век?
В луксозното издание на “Сиела” изтъкнатият медиевист се стреми да представи историята на войната като цяло, а не просто в рамките на даден период или цивилизация.
Той разглежда мотивите, начина на организация, ценностната система, която войната обуславя. В изчерпателния му труд се проследяват сраженията не като единично и отделно събитие, а като взаимодействие между стратегията на битката и на разрушението и на обсадата.
Защо Римската империя успява да организира и поддържа армии в мащаб, за който разкъсаните феодални държави на Средновековна Европа могат само да си мечтаят? Как концепцията за тоталната война оказва влияние върху еволюцията на цивилизацията?
Проф. Джон Франс изтъква, че чак до XIX век големите световни цивилизации, включително западната, водят своите битки по не особено различни начини. Войната може да е предизвикателство за интелекта, както твърди Сун Дзу, но материалните условия на обществото налагат удивително сходни методи за воденето ѝ, независимо колко разнообразни са отделните култури.
Разглеждайки периода от 336 г. пр. Хр. – 65 г. сл. Хр. до съвременните конфликти, оформили днешните граници, книгата чертае изчерпателната картография на сложното и противоречиво явление, каквото представлява войната. Изследването на Франс доказва, че независимо от стратегиите и логистичното надмощие на която и да е цивилизация движещата сила на всеки конфликт и ключът към победата са мотивацията и волята да се защитят ценностите на една нация.
Коментари (0)
Вашият коментар