Историята на изкуството, нарисувана и написана от Греди Асса

“Лична история на изкуството” - така виртуозният художник Греди Асса нарича изложбата си с рисунки и живопис, вдъхновени от творбите и творците, оформили историята на изкуството такава, каквато я познаваме днес. В 61 рисунки и живопис оживяват образите на Винсент ван Гог, Марсел Пруст, Франтишек Купка, Паул Клее, Оскар Кокошка, Фернандо Песоa, Рене Магрит, Хенри Мур и други. Греди Асса ги показва в зала “Райко Алексиев” на Съюза на българските художници.

Но прави и нещо друго - допълва изложбата с луксозното издание “Деца на въображението” - албум, събрал в книга този своеобразен пантеон на гения.

Наблюдавайки творчеството на всеки един автор, Греди Асса се опитва да си представя “образа на детето “послание” като завършена визия на художника. Така част от рисунките се превръщат в упражнение по измисляне на деца. Освен посланието рисунката има и издайническа страна - отразява потенциала на художника.

Докато рисува, Греди Асса замисля и албума “Деца на въображението” (вече издаден от “Сиела”).

“Бях писал, че рисунката е магическо езеро на въображението. Сега бих добавил, че е изкристализиран образ на художественото мислене… Тази изложба е отдавна замислена като помагало за напреднали любители на визуалните изкуства. Тя се превърна в своеобразна лична история на изкуството, ако мога да се позова на заглавието на текста на френския историк на съвременното изкуство проф. Бертран Тилие. Безкрайно съм му благодарен за проникновения текст, който той написа въз основа на множеството рисунки, които му показах преди две години. Този текст ме стимулира не само в работата по изложбата. Разработването на идеята прерасна в написване на книга със заглавието на изложбата”, обяснява художникът.

“При Греди Асса историята на изкуството е съзвездие от бляскави творци и творби, които той свързва така, както ние в летните нощи прокарваме зрителни линии между отделните звезди”, казва за работата му проф. Бертран Тилие.

Греди Асса е роден в Плевен през 1954 г., професор е в Националната художествена академия. За 40-те години творческа работа той е автор в над 100 самостоятелни и общи изложби у нас и в чужбина. Сред тях са участията в 54-ото венецианско биенале (2011), в 24-ото и 26-ото биенале на графичните изкуства (Любляна), във 2-ото и в 4-ото биенале на изкуствата (Пекин). Негови творби са собственост на музеи, галерии и частни колекции по света.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
Пари Сен Жермен ще плати на Мбапе 55 милиона евро
Лусил Бол – царицата на комедията, която проправи път за жените в шоубизнеса
Ефикасен домашен сироп при кашлица
В България най-младата баба е на 28 години, а най-младата майка – на 11
Защо Виктория Бекъм и Меган Маркъл вече не си говорят

Напишете дума/думи за търсене