Захари Карабашлиев и Георги Господинов
представят “Преподреждането на обществото”
През 1944 г. “новата” власт идва с амбицията за революционно преобръщане на обществената подредба в името на социалната справедливост и всеобщото благоденствие. Този утопичен идеал е здраво стегнат в идеологическия модел и властовите практики на “най-правилния” съветски пример, а българското общество и различните негови групи преминават през разнообразни фази на принудена и направлявана промяна.
Какво се случва със сълянина и социалистическия труженик, с “бившите хора” и “изменниците”, със свободните професии, с проститутките и хомосексуалните, с “активните борци”?
Отговорът на всички тези въпроси е в “Преподреждането на обществото. Страници от социалната история на комунизма в България”. Тази книга се обляга върху богати документални и архивни свидетелства, за да очертае важни и неразработени посоки в знанието за комунистическото минало на България. Нейни автори са Райна Гаврилова, Даниел Вачков, Даниела Колева, Мартин Иванов, Момчил Методиев, Михаил Груев, Петя Славова, Пламен Дойнов, Иван Еленков и Петя Кабакчиева и редактор Михаил Груев, работили под ръководството на проф. Ивайло Знеполски - български учен, културолог, семиотик и изследовател.
Затова и изданието (с логото на “Сиела”) се посвещава на неговата 80-годишнина. Томът съвпада и с петнадесетата годишнина на основания от него Институт за изследване на близкото минало, който през годините става пълнокръвна среда за диалог, спорове, открития и нови идеи. Може би няма друг български учен, който да бъде по-подходящ от него за подобно посвещение.
Официалната премиера на научния сборник ще се състои на 6 юни от 18,30 ч в Огледалната зала на Ректората, Софийски университет. Изданието ще бъде представено от проф. Веселин Методиев, проф. Христо Тодоров, Георги Господинов и програмния директор на “Гражданско общество и демократични институции” във фондация “Америка за България” Ленко Ленков, а модератор на събитието ще бъде писателят Захари Карабашлиев.
Коментари (0)
Вашият коментар