Мутри и исихасти в новия роман на Владимир Зарев

Владимир Зарев

Две сюжетни линии и два мисловни потока държат нащрек читателите

Владимир Зарев зарадва читателите си с нова книга. Издателска къща “Хермес”, на която писателят е верен от години, пусна на пазара романа му “Объркани в свободата”.

Новата творба на съвременния класик Зарев засяга вечната тема за властта и можем ли да бъдем истински свободни, ако доброволно се откажем от свободата си.

Романът “Объркани в свободата” е изграден от два сюжетни и мисловни потока. Едната сюжетна линия се развива в съвременността и разказва за насилието и несвободата, предизвикани от пандемията. Тя ни отне различието и ни потопи в нереалното виртуално съществуване.

Втората сюжетна линия ни пренася в Средновековието и засяга темата за исихазма - едно удивително духовно учение в търсене на единение с Бог.

Привидно тези две сюжетни линии изглеждат несъвместими. Това, което ги обединява в романа, е проблемът за свободата, за величието на човешката свобода, която до голяма степен осмисля живота ни.

“Аз наистина вярвам, най-наивно продължавам да вярвам, че съвършенството, ако то е постижимо, може да се сравни и да се опише единствено с абсолютната свобода”, казва авторът. И продължава: “Възможно ли е в затвора, в затвора на високите стени, на решетките, на ключалките и на принудата - питам се и до днес аз, дори в затвора на нашите страсти, желания, надежди и илюзии, човек да изпита усещане за съвършенство и за неизмерима свобода?”.

Проф. Михаил Неделчев за книгата:

- Големият романист Владимир Зарев отново ни поднася четиво с пределна актуалност.

Пандемията е нахлула мощно в битието на хаотично живеещите му герои. Отново ще намерим познати от предишните му романи на съвременна тема мотиви: за развращаващата сила на натрупаното набързо богатство, за емоционалната нестабилност на героя интелигент.

Но в романа има и един втори план. И точно той - ръкописът на оставащ неизвестен автор, дава стабилността и пластическата сила на цялото повествование. Спиритуалната извисеност на исихастите, техните духовни дирения хвърлят своя отблясък и върху живота на съвременните хора.

Премиерата на книгата в София е на 24 ноември, четвъртък, от 18 часа в Книжен център “Гринуич”.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене