Феноменът “привилегии” от гледна точка на властта е интригуващата тема, която проф. д.п.н. Георги Манолов изследва в тритомната си монография “Власт и привилегии в политическата история (XXX в. пр.н.е. – XXI в. н.е.)”.
Изследването му обхваща огромен период от време - 5000 години, като авторът, който е президент на Висшето училище по сигурност и икономика, прави диференциация между привилегиите, свързани с властта, и социалните привилегии.
Фокус в монографията му са именно привилегиите, които се получават на базата власт и институции. “Важно е те да са легитимни, но дори и така те дразнят обществото, защото те са много повече от това, което трябва да получават политически елити и лидери”, казва проф. Манолов. Затова по думите му трябва да се преосмисли моделът на възнагражденията на народните представители. “Заедно с колеги разработваме алгоритъм на привилегиите, на депутатските възнаграждения, който ще включва набор от най-съществени критерии и ще отчита всичко онова, което е дейност на народния представител. Чрез съответната точкова система ще се отчете реално кой какво участие е взел в дейността на парламента”, обяснява проф. Манолов. Според него може да се започне с разработката на закон за политическите привилегии в България.
“Колосален изследователски опит с необходимия информационен ресурс”, казва за книгите авторът на предговора им проф. д.и.н. Трендафил Митев от УНСС.
По думите на проф. д-р Маргарита Пешева от ВТУ “Св. св. Кирил и Методий” тритомникът показва, че развитието на властта върви с привилегиите от Античността, през абсолютистка Франция, през Османската империя, през комунистическия режим и стига до наши дни, до огромните заплати и изключителни привилегии, които получават депутати в Европейския парламент.
Проф. Георги Манолов представи изследователския си труд в Литературен клуб “Перото” в София при изключителен интерес и препълнена зала. Негови гости бяха представители на академичните среди, политици, журналисти и общественици, сред които зам.-министърът на културата Пламен Славов и Кубрат Пулев.
Коментари (0)
Вашият коментар