Трябват 100 млн. лв., за да стане остров Свети Кирик музей на изкуствата

Остров Свети Кирик до Созопол

Първата крачка е направена - вече е със статут на обект с национално значение

Към експозицията няма да има хотели или къщи, само ресторант, кафене и магазин за сувенири

Ще стане ли остров Свети Кирик и Юлита перлата
на Българското Черноморие?

Този въпрос няма отговор вече 11 години, откакто е изготвен идейният проект за превръщането му в световен музей на изкуствата по подобие на Лувъра.

Надежда все пак това да се случи дава учреденият инициативен комитет с председател министъра на културата проф. Светослав Минеков, в който влизат още вицепремиерът Илияна Йотова, областният управител на Бургас проф. Мария Нейкова, кметът на Созопол Тихомир Янакиев, главният архитект на общината Радостина Георгиева, авторският екип на идеята за превръщането му в голям културен център и светила от БАН. Сред учредителите е и най-изявеният ни полярник проф. Христо Пимпирев.

“Добре е, че се създаде този комитет, но не съм голям оптимист”, казва кметът на Созопол Тихомир Янакиев. Притесненията му са, че

следващата среща на комитета е предвидена след 6 месеца,

а дотогава няма разписан тайминг какво ще се прави.

Той и жителите на Созопол са чували такива обещания от десетилетие насам, а островът продължава да пустее и тъне в разруха след закриването на военноморската база там през 2005 г.

Тогава се ражда идеята за оползотворяване на парчето земя за граждански цели. В началото предложенията бяха за превръщането му в тузарски курорт, после се промениха за изграждане на голям атракцион с казина, който да привлича богати туристи, за да се стигне до създаването на мегамузей на изкуствата.

Тъй като частните апетити за бизнес на атрактивния остров край Созопол бяха отрязани, се оказа, че няма кой да инвестира в него и задачата се падна на държавата с принципал Министерството на културата.

За двама министри - Вежди Рашидов и Боил Банов, превръщането на острова в световен музей остана добро намерение, сега дойде ред и на Минеков.

Като своите предшественици и той припозна Свети Кирик като своя кауза и направи важни стъпки за превръщането му в българския Лувър, както вече битува сред обществото неосъщественият проект.

“Всичко опира до пари. По неофициални данни проектът за световен музей на изкуствата ще струва 80-100 млн. лв.”, казва кметът на Созопол Тихомир Янакиев.

Сумата е наполовина на бюджета на Министерството на културата и затова надеждите са за спонсорство от чужбина.

При учредяване на инициативния комитет проф. Минеков като негов председател обяснил, че е провел лични срещи с генералния директор на ЮНЕСКО Одри Азуле и заместника Ернесто Отоне Рамирес за оказване на подкрепа за реализацията на мегапроекта, интерес към който проявявала и Франция чрез посолството си у нас и техния министър на културата, а към подписания наскоро меморандум за сътрудничество с Обединените арабски емирства ще има специален анекс за остров Св. св. Кирик и Юлита.

Дали ще потекат пари от Персийския залив засега, не е ясно, но негласно на шейховете най-много се разчита, въпреки че ще се търсят средства и по европейските програми и българо-американска фондация.

Поради липса на средства в Министерството на културата залежават 3 проекта за острова, като общото между тях е крайната цел - създаване на Световен музей на изкуствата.  

Сградата на адмиралтейството се руши от години.
Сградата на адмиралтейството се руши от години.

В единия община Созопол иска държавата да прехвърли собствеността на острова, но отговор няма. Както и на искането да бъдат дадени близо декар в подстъпите към него от логистични съображения. Те обаче не са пречка за старта на проекта. На този етап той е само идеен и до изготвянето на технически параметри не се е стигнало.

Акцент в него обаче със сигурност ще е превръщането на бившето адмиралтейство в основна изложбена зала. Досега за нея от държавата са отпуснати средства само за ремонт на покрива, казват от общината.

Въпреки че още всичко е в началото и само на хартия, действията на ресорните институции са обнадеждаващи за задвижването на проекта. Със заповед на министър Минеков - няколко дни след учредяването на комитета, по настояване на областния управител на Бургас Мария Нейкова остров

Свети Кирик и Юлита получи статут на обект от национално значение,

а досега се водеше с местно.

“Следващата стъпка е да получи статут със световно значение, което би улеснило намирането на средства. Това е един чудесен проект със значение не само за България, а и за света и ние сме длъжни за съхраним това културно наследство, а не да се срамуваме пред следващите поколения, че не сме го опазили”, коментира пред “24 часа” областният управител Мария Нейкова.

Тя е един от основните двигатели в Бургас на проекта и следи кореспонденцията с Министерството на културата. Според нея по същия начин с промяна на статута се е процедирало в Стара Загора по времето на Стефан Данаилов като министър за намирането на милиони за превръщане на тамошната джамия в Музей на религиите.

Мария Нейкова съжалява за пропуснатите 7 месеца бездействие по времето на бившия министър Атанас Атанасов от правителството на Кирил Петков.

С промяната на статута са определени вече и границите и режимите за опазване на културното наследство, съобщи главният архитект на Созопол Радост Георгиева. Те са съгласувани с Националния институт за недвижимо културно наследство и касаят територия на площ от 72 928 кв. метра.

Това означава, че на острова не може да се строи нищо, а съществуващите постройки само ще се реставрират. Но хотели и жилищни сгради няма да има, допускат се само ресторант, кафене и сувенирен магазин с леки конструкции за обслужване на туристите.

“Тези правила всъщност ще залегнат в изработването на архитектурния план за превръщане на острова в културен център с музей на изкуствата”, обясни архитект Георгиева.

Със сигурност в архитектурния план обаче няма да се реализира идеята да се вдигне

17-метрова статуя на Аполон

Тя бе лансирана през 2011 г. от бившия кмет на Созопол Панайот Рейзи, но срещна отпора на църквата. Сливенският митрополит Йоаникий не даде благословията си с мотива, че подобен паметник възражда култ към езически идол, и тогавашната управа бързо даде заден.

Остров Свети Кирик и Юлита се намира на 250 метра от Созопол и е свързан с града с изкуствен провлак, което го превръща в полуостров. През 1925 г. там е построено рибарско училище, което впоследствие се превръща в основна административна сграда на закритата вече военноморска база, по-известна като адмиралтейството.

В проекта за Световен музей на изкуството внушителната постройка е замислена като основна експозиционна зала, в която да бъдат изложени ценни археологически и исторически артефакти, откривани по нашите земи и българското море.

Предполага се, че древна Аполония е възникнала именно на Свети Кирик, където е имало светилище на бог Аполон и в негова чест е била вдигната голяма статуя. След опразването на острова от военните през 2009 г. там започват археологически разкопки, които продължват и до днес.

Парчето земя на площ от 80 дка е обявено за паметник на културата през 1965 г. и оттогава е част от границите на резерват Созопол. На острова има 38 масивни сгради и големи подземни складове с обща застроена площ от 10 хил. кв. метра.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене