Мислят Надя Тодорова за натуршчица, а тя ражда репликата “роднина - милиционер”

Ами да ги подредим роднина - милиционер, роднина - милиционер... Тази незабравима реплика от филма на Иван Андонов “Опасен чар” не е записана в сценария, а е измислена от Надя Тодорова.

Хрумва ѝ, докато с Георги Русев, с когото са семейната двойка Седларови във филма, умуват как да изиграят сцената с разпределянето на сватбените покани. Възникнал спор дали фразата ще мине през Художествения съвет. Андонов я оставя във филма, а оттам тя влезе в българската история.

Надя Тодорова, за която Георги Русев е казвал, че няма аналог в българското кино, навремето не успява да учи за актриса, но има огромен талант.

В началото си мисли, че въобще не става за кино, но много често го удряла на импровизация и екипът си умирал от смях.

Помни почти всичките си кинороли наизуст. “Няма да забравя как във филма на Рангел Вълчанов “С любов и нежност” почти сама написах ролята си. На поредния дубъл виждам сценариста Валери Петров. Той само ме погледна и каза: “Давай в същия дух, супер си”, спомня си актрисата.

Едва ли има зрител, който да не помни сцената между Тодор Колев и Надя Тодорова от филма “Двойникът”: “Кулишева!”, подвиква ѝ доцент Денев (Тодор Колев). “Аз!”, откликва закъснялата за събрание героиня на Надя и миг по-късно добавя: “Пуснаха чушки, до обяд щяха да свършат”.

Винаги ще се помни и епизодът от “Дами канят”, в който 50 и кусур годишната ѝ героиня Димитрова с жаден поглед се нахвърля на младия красавец Стефан Данаилов: “Екиме, хайде да избягаме от този прованс!”.

Надя Тодорова е връстничка на Георги Калоянчев и Георги Парцалев. Родена е на 1 ноември 1925 г. Започва творческата си кариера в общинския театър в Асеновград, после режисьорът Любен Гройс я кани в Смолянския, следват Пазарджик, Сливен, Габрово.

Любовта ѝ към филмите и артистичният ѝ талант явно идват от баща ѝ, работил някога в софийското кино “Одеон” като представител на филмовото сдружение ФАНАМЕТ.

През 20-те години на миналия век го канят в Станимака (днес Асеновград), за да открие първото нямо кино в града. Вместо да се върне обратно в София, той се влюбва в местна девойка и остава.

Като малка Надя искала да стане балерина

След като завършва гимназия, записва право в Софийския университет. По време на ваканцията след първи курс вижда обява в Асеновград, че ще бъде проведен изпит за актьори за общинския театър в града. И се явява, без да каже на никого. Изпълнява монолога на Жулиета от драмата на Шекспир и е сред първите приети.

А ролята на Жулиета ще остане голямата ѝ мечта. На театралната сцена играе 39 години, 8 месеца и 14 дни.

Надя Тодорова се снима в над 40 български филма. След като играе с Коста Цонев в “Година от понеделници”, той я нарича голямата актриса на малките роли и българската Ана Маняни. Тя играе с подкупваща естественост и непринуденост, затова и много зрители на първите ѝ филми мислят, че е натуршчик.

Маргарита Карамитева, Георги Русев, Надя Тодорова и Тодор Колев (от ляво на дясно) в кадър от филма “Опасен чар”
Маргарита Карамитева, Георги Русев, Надя Тодорова и Тодор Колев (от ляво на дясно) в кадър от филма “Опасен чар”
В киното дебютира чак на 50 години

Първи я кани пред камерата Тодор Андрейков, наречен Човека кино, в своя единствен игрален филм “Неделни мачове” през 1975 г. Но през следващата 1976 г. излизат три филма с нейно участие - “Самодивско хоро”, “Записки по българските въстания” и “Снаха”.

И режисьорите сякаш започват да наддават за актрисата, в която всичко беше голямо - и габаритите, и талантът, и сърцето, и чувството за хумор.

Най-често я снима Иван Андонов. За него тя е в графата му “любими артисти” заедно с Георги Русев. За нея той е нейният кръстник в киното. След “Самодивско хоро” Надя играе в още 9 негови филма: “Покрив”, “Черешова градина”, “Светъл пример”, “Дами канят”, “Бяла магия”, “Опасен чар”, “Мечтател”, “Вчера”, “Адио, Рио”. 

Освен с Иван Андонов Надя снима с почти всички големи български режисьори от нейното време. Играе в “Илюзия” на Людмил Стайков, “Любов и нежност” и “Закъде пътувате?” на Рангел Вълчанов, “Двойникът” и “Господар за един ден” на Николай Волев, “В името на народа”, “Войната на таралежите” и “Карнавалът” на Иванка Гръбчева и др.

Когато през 1977 г. Младен Киселов става директор на Сатиричния театър, кани Надя Тодорова в трупата му. Тя мисли дълго, но накрая отказва и остава в Асеновград, за да гледа болните си родители.

С Никола Теменугов се женят през 1952 г. и половин век по-късно (2002) двамата вдигат златна сватба. Сключват и църковен брак на стари години.

Тогава актрисата е на 76. Двамата имат син и дъщеря. След смъртта на съпруга си през 2009 г. Надя отива да живее в чешката столица, където дъщеря ѝ Антоанета работи като реставратор. В последните си години тя вече е в инвалидна количка и именно дъщеря ѝ се грижи за нея.

Антоанета е световно признат реставратор на икони и на други артефакти и може да си позволи да работи в дома си. Правила е опит да се върне в България през 90-те години - не се получило. Решила да си остане “чехкиня”.

“Нямате представа колко ми липсва България”, казваше майка ѝ приживе от Прага. Там на 90 години беше и последният дъх на Надя Тодорова.

Любими цитати от “Дами канят”

“Сериозно, Екиме, да вземем да забегнем с тебе някъде, да изоставим тоя прованс. Не случих с моите бракове, не случих - първият се оказа пияница, вторият ме обърка професионално. Ми аз имам златна професия, фризьорка. Заради него напуснах. Искал да става белетрист; пък е алергичен - не ми дава да използвам никакви гримове, целият се изприщва” - монолог на Надя Тодорова.

“Вземи ме, лодкарю, на своята ладия лека.”

“Внимавай, Екиме, тя е като Бермудския триъгълник - много гемии са потънали там... Още в гимназията разведе двама учители - един физик и един по трудово обучение.”

“Няма марка, няма цена - специално снабдяване.”

“Ау, ти знаеш ли, че имаш страшни очи?”

“Телефонирва ли някой?”

“Пуснали са портокали. Ще ме почакате ли малко... Ох, аз да сляза, че ще свършат.”

“Когато говориш с мене, ще мълчиш!”

“На доктор всичко се показва, а на съпруг нищо не се казва. И на инструктор не се отказва.”

  • Ключови думи:
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
Мая, лимон, магданоз и още храни, които премахват пигментните петна
Откриха доказателства за живот на далечна планета
17 забрани на Разпети петък, които се спазват от векове
Направи си сам кошнички за Великден (галерия)
Ал Бано: Не пропускайте концерта ми в София

Напишете дума/думи за търсене