"Не искам да съм родител номер 1 или 2, искам да съм татко, да съм дядо. Всяко едно дете се раджа със своя пол, оттук нататък, като стане на 18 години и започне да избира президент и парламент, нека се определи, както намери за добре, няма нищо лошо", каза климатологът проф. Георги Рачев в "120 минути" по Би Ти Ви за това - кои са най-големите уроци, на които го е научила природата.
"Другото, което е, тази мантра, че всички сме равни - това е едно дълбоко заблуждение. Не сме равни. Още в момента, в който яйцеклетката се раздели на четири, вече не сме равни", добави още той.
"В Северозападната част на Китай беше много топло - една от причините е, че екваториалният мусон се забави, а Ел Ниньо също оказва влияние, който догодина ще се развихри и по всички положение ще задмине култовата 2016 г. - най-топлата година на Земята", каза още професорът.
"Във Финикс три седмици максималната температура не е падала под 40 градуса, същото е в Кувейт, в Ирак - там 50 градуса си е цяло лято", добавя още той. "Лошото е, когато е и влажно. За организма е непрекъснат стрес - ние трета седмица караме с много високи температури".
Проф. Рачев коментира и случая с високата сметка, която семейство плати за три стека. "Стекът не може да се реже, няма как да кажеш: "абе, малко ми отрежи тук". Ако го вземете алангле, той ще загуби 10-20% от теглото си, аз ако го искам добре изпечен, и 50% от теглото на стека може да се загуби, тогава ще получите една жабка".
Според него за първото полугодия в България има толкова туристи, колкото в Албания. "Пореден сезон Гърция и Турция правят поредните фантастични сезони. Световният съвет за туризъм оценява, че тази година приходите от чужденците и българския туризъм ще бъдат с 5 млрд. по-малко спрямо пандемичната 2019 г.". казва проф. Рачев. И допълва, че туризмът трябва да бъде приоритетен отрасъл, защото той събира в себе си всички функции на държавата - "от националната сигурност, през здравеопазването, до шопските салати и да не говорим за пържолите".
Според него най-добре организираният туризъм е в Тайланд и Египет. "Когато имаш национална стратегия, която не се пипа от това дали аз или друг ще бъде министър, имаш стратегия, която се преследва. Не може да сравняваме нашия туризъм с да кажем турския, където качество и предлагане е феноменално", смята климатологът.
Проф. Рачев казва, че в Антарктида би отишъл още веднъж, за да види колко се е отдръпнал ледника и колко малко лед е останал. А температурата на Земята на се мери, а се изчислява, напомни още той.
Според проф. Рачев в четвъртък ще ни е студено, след което пак ще ни стане топло.
Коментари (0)
Вашият коментар