Репарации на стойност 100 000 британски лири ще платят потомците на Уилям Гладстон на Гвиана заради робите на своите предци. Те ще пътуват до Гвиана, където идната седмица предстои откриването на Международния институт за изследване на миграцията и диаспората към Университета на Гвиана.
Шестима от потомците на Уилям Гладстон - един от най-известните премиери на Великобритания, управлявал четири мандата, ще пристигнат в карибската страна в четвъртък, когато Гвиана отбелязва 200-годишнината от бунта на поробените хора, който според историците е бил началото на края на робството, предава в. "Гардиън".
Образованието и кариерата на Уилям Гладстон, политик от 19-ти век, известен със своите либерални и реформаторски правителства, са финансирани от поробени африканци, работещи в захарните плантации на баща му Джон Гладстон в Карибите.
Джон Гладстон е бил богат робовладелец и петият най-голям бенефициент на фонд, заделен от британското правителство за компенсиране на плантатори, след като през 1833 г. е прием Закона за премахване на робството. Сумата е възлизала на 20 милиона британски лири, което се равнява на около 16 милиарда днес.
В началото на кариерата си Уилям говори в парламента в защита на участието на баща си, помага и да се изчисли колко ще бъде компенсиран баща му. Джон Гладстон е държал с ипотеки над 2508 поробени африканци в Гвиана и Ямайка, а след освобождаването им е бил компенсиран със 106 000 британски лири - сума, огромна за времето си. В последствие обаче се противопоставя на робството.
Бунтът на Демерара започва през август 1823 г. именно в една от неговите плантации. Оглавява го Джак Гладстон - поробен човек, принуден да вземе името на собственика си, и баща му Квамина, който е бил докаран от Африка като дете. Надигат се около 13 000 африканци, но в крайна сметка бунтът е потушен.
Повече от 250 поробени африканци са убити и още 51 са осъдени на смърт, когато въстанието е смазано. Много от осъдените са измъчвани, обезглавявани и набучени на стълбове като предупреждение към другите. Тялото на Куамина било окачено във вериги пред една от плантациите на Джон Гладстон.
"Джон Гладстоун е извършил престъпления срещу човечеството. Това е абсолютно ясно. Най-доброто, което можем да направим, е да се опитаме да направим света по-добро място и едно от първите неща е да му се извиним", казва 59-годишният Чарли Гладстон, който живее в замъка Хауардън, северен Уелс, дом на неговия пра-пра-дядо Уилям.
"Той беше подъл човек. Той беше алчен и властен. Нямаме оправдания за него. Но ми е доста ясно, че както и да го кажете, голяма част от привилегиите на семейството ми произлизат от Джон Гладстон", казва още Чарли Гладстон.
Коментари (0)
Вашият коментар