Коцето Калки: Интервю в “24 часа” ни помогна да направим “Еверест концерт”

Д-р Костадин Георгиев, когото всички познават като Коцето-Калки, е най-известният музикант сред зъболекарите и най-известният зъболекар сред музикантите.

През 1987 г. завършва стоматология и същата година заедно със свои приятели създава група "Медикус". През годините двете му поприща - музиката и грижата за хубавите усмивки на пациентите му, вървят ръка за ръка.

След броени дни - на 8 декември, ден преди рождения му ден той отново ще се качи на музикалната сцена с един специален концерт. В "Сити Марк Арт Център" Коцето Калки ще изпълни своите хитове заедно с талантливи хлапета от музикалното училище и от ЧСУ "Рьорих". Участие ще вземат също съпругата му Мартина Табакова и синът им Теодор. Коледното събитие ще бъде и с благотворителна цел, част от парите за билетите ще бъдат дарени на деца.

А ето и кои са любимите 7 неща на Коцето Калки, които му напомнят за любопитни истории от неговия живот.

Портретът от Кайро

Роден съм в София, но малко след това родителите ми ме изпращат в Кайро, където баба и дядо са работили в българското посолство. Кръстен съм на дядо Костадин като първороден от шестте му внука. Там посрещам първия си рожден ден и там преживявам първата си среща със смъртта. Неясна тропическа болест ме покосила, а лекарят на посолството бил безсилен. Родителите ми разказват, че дядо, който бил атеист, влязъл в едно помещение сам, плакал и се молил цяла нощ. На сутринта 42-градусовата ми температура изчезнала. Голямата му любов ме пази и досега от някакво светло измерение. Така е преминало ранното ми детство край сенките на пирамидите. Някога пак ще се върна там.

Пиратските ми обеци

За първи път сложих обеца на ухото си в знак, че съм истински музикант, след като създадохме група "Медикус" през 1987 г. Две години след това участвах в първия телевизионен конкурс за млади естрадни изпълнители по БНТ. Преди да изляза на сцената, дойде режисьорът и ми каза: "Ако не свалиш обеците, няма да бъдеш излъчен след монтажа!". Махнах ги. Спечелих наградата на публиката и без обеци. Впоследствие ги смених с индийски. Оттогава не съм се разделял с тях. Казват, че са задължителен атрибут за пиратите, защото това им плаща погребението.

12 струнната китара

Тази китара я купих в средата на 90-те години от Виена. Тя замени предишната ми 12-струнна китара, която беше повредена. От тогава е преживяла стотици сцени и най-вече спектакъла "Секс, наркотици и рокендрол", който навлиза в 31-ата си година. Преди години на сцената на Театър Българска Армия, в началото на спектакъла, китарата преживя необикновена случка – при излизането ми на сцената се сблъсках с момчето, което носеше пушек-машината и всичките струни се скъсаха като отрязани. Другите повреди бяха малко, но това е единствения спектакъл, в който импровизирах без китара. Иначе този инструмент е обиколил повече от 20 страни.

Турбинният наконечник

Тук сигурно ви побиват тръпки, но това е моят трудово-лечебен инструмент от 1982 г., когато постъпих в Стоматологичния факултет на МА - София. Може би по странен начин той обединява стоматологията и музиката, от една страна, защото и двете лекуват, от друга – защото отдавна замислям произведение за турбина и симфоничен оркестър.

Бамбуковата флейта от Индия

Познавах се от години с Александър Илиев – мим и преподавател във ВИТИЗ тогава. Беше ходил няколко пъти в Индия и ми донесе един тибетски медальон за подарък. Казвам му: "Саше, заведи ме в Индия, че повече не издържам!". Той отговаря: "Трябва да измислим нещо, че билетите са много скъпи!" Обаждам му се по-късно и му казвам: "Измислих! Най-високият концерт в света!". "Гениално!", казва той и дава интервю в "24 часа". След два дни ми се обаждат първите спонсори и казват: "Искаме да финансираме вас и още някого". Така започна тази одисея, която премина през Индия, Непал, чак до базовия лагер на Еверест, където в подножието на връх Калапатар (5545 м), точно срещу Еверест, заснехме концерта и го изпратихме до офиса на Гинес. Дони, Теодосий Спасов, група "Ом", Дари, Панчо, Славка Славова – общо 20-ина ентусиасти. Няколко дни преди това буквално пред очите ни се разигра най-голямата трагедия на Еверест, когато загинаха едни от най-добрите алпинисти в света. Години след това направиха за нея филма "Еверест". Месеци след концерта получихме отговор от Гинес, че сме вписани като едно от 100-те най-добри постижения за 1996 година.

Домашната статуя на Буда

Пътувайки из Хималаите, в Северна Индия се срещнахме с Далай Лама. В град Дхармсала посетихме неговата резиденция и по случайност неговият секретар ни намери пролука за среща. Впоследствие се запознахме с други лами на манастири по пътя, както и с мъдростта на учението на Буда. По една или друга случайност тогава се честваше пълнолунието, в което той се е родил, получил е просветление и е напуснал този свят. Статуята, която е у нас, дълго време ме "гледаше" от пиедестала си в дядовата ми къща, а сега е вече вкъщи. Тя носи вкуса на онова пътешествие и ми напомня за чистата земя на Буда, където царят съвършеното спокойствие и щастие.

Пишещата машина на Теди

Тази старинна пишеща машина е плод на дълго обикаляне по антиквариати. Купих я специално за предстоящия ни спектакъл "Пак ще бъде Коледа" на 8 декември в "Сити Марк Арт Център". Нашият син Теди открива спектакъла с произведение за пишеща машина и пиано и така прави завръзката на целия сценарий. Събитието е посветено на децата, които имат по-малки шансове в живота, но продължават да мечтаят и да се борят.

  • Ключови думи:
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
Мая, лимон, магданоз и още храни, които премахват пигментните петна
Откриха доказателства за живот на далечна планета
17 забрани на Разпети петък, които се спазват от векове
Направи си сам кошнички за Великден (галерия)
Ал Бано: Не пропускайте концерта ми в София

Напишете дума/думи за търсене