Коралите не могат достатъчно бързо да реагират на топлинния стрес и да се приспособят към повишаващите се температури на океанските води, като това допълнително се усложнява и от увеличаването на емисии парникови газове, съобщава БТА като се позовава на изданието "Сайънс".
Изследването, ръководено от доктор Лиам Лакс от Нюкасълския университет, показва, че адаптацията към горещите вълни на коралите чрез естествен подбор може да бъде паралелно със повишаването на температурите на океана, но само ако се изпълнят ангажиментите от Парижкото споразумение, ограничаващо глобалното затопляне до два градуса по Целзий.
"Реалността е такава, че морските горещи вълни предизвикват масово избелване и смърт на коралите в плитките тропически рифови екосистеми по света, а честотата и интензивността на тези явления ще се увеличат под влияние на климатичните промени", казва доктор Лакс.
И все пак "нови експериментални изследвания показват възможности за адаптация на коралите към топлинния стрес, но остава един фундаментален въпрос: може ли приспособяването им чрез естествен подбор да бъде в крак с глобалното затопляне?", пита той. Според изследователя при умерени до високи нива на затопляне на водите това няма да е възможно.
Международният екип от учени анализира корали в Палау, в западната част на Тихия океан, като разработва еволюционен симулационен модел на коралите, се казва в публикацията в "Сайънс". Той включва данни за топлинната и еволюционната биология на обикновените, но чувствителни към променящите се температури корали. Проучването симулира последиците от алтернативни бъдещи условия на глобалното развитие и използването на изкопаеми горива, създадени от Междуправителствения панел по изменение на климата.
Проф. Питър Мъмби от университета на Куинсланд и съавтор на изследването отбелязва, че "нашият свят се очаква да се затопли с 3-5 градуса по Целзий до края на този век, ако не постигнем ангажиментите по Парижкото споразумение. При такива нива на повишаване на температурите естественият подбор може да се окаже недостатъчен, за да осигури оцеляването на някои от най-чувствителните, но важни видове корали". Според него е възможно да останат сравнително здрави корали в бъдеще, но това изисква по-агресивно намаляване на глобалните емисии и стратегически подходи при грижите за рифовете.
"Резултатите от нашите модели предполагат, че генетичната адаптация може да компенсира част от прогнозираната загуба на кораловия рифове и биоразнообразие през 21-ви век, но ако се предприемат бързи действия за климата", казва и доктор Лиам Лакс.
Коралите са изключително разнообразни и критично важни морски екосистеми, отбелязват учените.
Коментари (0)
Вашият коментар