„Аватар" ни пренася в невъобразимо живописен свят, в който един новодошъл землянин се впуска в приключение, борейки се да спаси извънземния свят, който започва да нарича дом. Идеята за филма се заражда у носителят на Оскар® режисьора Джеймс Камерън преди 15 години.
„Аватар" представя непознат свят през погледа на прикования към инвалидна количка, бивш морски пехотинец Джейк Съли. Въпреки болното си тяло, Джейк продължава да е войн по душа. Той е вербуван за далечна мисия, да пътува до отдалечената на светлинни години планета Пандора, на която корпоративна организация добива рядък минерал, ключ към разрешаването на енергийната криза на Земята.
Тъй като атмосферата на Пандора е силно токсична, е създадена Програма Аватар, чрез която човешкото съзнание се прикрепя към управлявано от разстояние биологично тяло, способно да живее в смъртоносната среда. „Аватарите" са генетично създадени хибриди на човешка ДНК и ДНК на жителите на Пандора - Нави. Прероден в новото си тяло, Джейк може да ходи отново. Той има за задача да се внедри в Нави, които са основното препятствие пред добиването на безценната руда. Красивата Нави женска спасява живота на Джейк и това променя всичко.
Той е приет от нейния клан и се учи да стане един тях като преминава през множество изпитания и приключения. Със задълбочаването на връзката на Джейк с неохотната му наставница Нейтири, той започва да уважава начина на живот на Нави и става един от тях. Скоро той се изправя пред най-голямото изпитание, когато се налага да ги поведе в епична битка, която ще реши съдбата на целия свят.
- Началото
„Аватар е най-голямото филмово предизвикателство, пред което съм се изправял" , споделя режисьора Джеймс Камерън. Това признание идва от човека, създал филмови шедьоври като „Титаник", „Терминатор", „Терминатор2: Денят на страшния съд", „Истински лъжи" и „Бездната".
„Исках да създам познат вид приключение в непозната среда.", обяснява Камерън, „с класическата история за новодошлия на чужда земя, сблъскал се с културата на извънземна планета. Историята е класическа по замисъл, но предлага много неочаквани обрати на публиката. Мечтаех да създам филм като този, пресъздаващ нов опасен и красив свят, от детските си години, когато четях фантастични романи и рисувах извънземни в часовете по математика. „Аватар" бе моята възможност за това."
- Как е направен „Аватар"
Камерън не е искал да използва грим при създаването на извънземните видове. Човекоподобните извънземни се играят от актьори в продължение на десетилетия, още от 50-те и през времето на „Стар Трек". Всеки метод за слагане на гума върху лицата на актьорите е изпробван до момента и има своите ограничения.
Размерът и разстоянието между очите не може да бъде променен, както и пропорциите на тялото и размерът на човешкото тяло като цяло. Гумените приложения ограничават изпълнението на актьорите, защото представляват бариера между тях и обектива.
Въпреки че компютърно създадените герои в „Аватар" наподобяват актьорите, които ги играят, пропорциите им са коренно различни. Диаметърът на очите на Нави е два пъти по-голям от човешкия и между очното разстояние е значително по-голямо.
Нави са по-високи и жилести от хората, с по-дълги вратове и костната им и мускулна структура е доста по-различна, като най-очевидни са три пръстите им ръце. Като компютърно създадените образи, Нави и аватарите могат да бъдат значително по-големи от хората. Кожата им може да бъде полупрозрачна, която да е със свойствата на истинската кожа, при която пигментацията не прикрива червенината на кръвоносните съдове. Умелото пресъздаване на всички тези детайли позволява на съществата да изглеждат като истински.
Следва продължение...
Коментари (0)
Вашият коментар