Добромир ДОБРЕВ
Цяло лято пловдивчани ловят мряна по река Марица. Даже ветерани риболовци не си спомнят толкова богат улов от пъргавата риба поне през последните десетина години. Има обособени места с някои характерни бързеи с каменисто дъно, където маришките мрени се задържат за дълги периоди. Става много силен риболов дори и в рамките на града. При това с еднакъв успех се лови както на фидер, така и на плувка.
Все пак последните вести от Марица са в друга посока. Изби алай, както пловдивчани наричат скобара. А тръгне ли той, другите мирни риби остават някак на заден план. Скобарът е една от най-борбените речни риби и затова е любим обект на повечето въдичари. Може да достигне тегло до 2-3 килограма.
Тези дни като култова дестинация се очертава бентът при село Маноле, където са се събрали големи пасажи от риба. Лови се приоритетно на бял червей, понеже тази стръв е универсална и примамва всякакви риби. Но за алая си трябва друго. Трохата от специализиран рибарски хляб си остава номер едно, или поне докато времето все още е топло. Чак когато температурите паднат драстично, скобарът започва да се интересува повече от мръвката.
Пловдивчанинът Николай Радев (на снимката) е голям почитател на речния риболов и много често наобикаля вировете на Марица с въдица в ръка. Доскоро се забавляваше с мрени, но вече се преориентира към алай. Пред "България Днес" признава, че лови почти изцяло на плувка. Използва въдица тип болонезе или директен телескоп според конкретните обстоятелства и състоянието на реката. Тези прекрасни скобари е хванал само преди два дни и твърди, че времето на атрактивната риба вече е дошло. Отсега, та чак до трайното зимно застудяване речните скитници ще са основна цел и тема на коментари в рибарските среди в Града под тепетата.
Има и още нещо по отношение риболова на хищници по река Марица. Спинингисти се хвалят с уловени распери от различни участъци. Щуката все още не е дала признаци на активизиране, но любителите на спининга има по какво да се захласват.
Коментари (0)
Вашият коментар