Михаил Касабов е роден през 1955 г., завършва Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски"
Започва работа почасово в Международния отдел на БФС през 1979 г. След като се дипломира през 1982-ра, е назначен като специалист в същия отдел. От 1985-а е началник на Международния отдел. През 1987 г. е избран за вицепрезидент на ФК "Витоша". От 1991 до 1994 г. е член на Изпълнителното бюро на ФК "Левски".
През 1995 г. Михаил Касабов е избран за вицепрезидент на БФС.
Става член на ФК "Байерн" (Мюнхен) през 1976 г. и е носител на сребърна и златна значка на клуба.
Георги ИВАНОВ
- Г-н Касабов, предстои много важният мач от световните квалификации срещу Франция. Предвид успехите над Холандия и Швеция какви са вашите очаквания?
- И аз като всички фенове се надявам на победа, разбира се. Това е, което всички искаме. Ако победим, ще остане сериозен шансът ни да стигнем поне до бараж за участие на световното първенство.
Но искам да видя отново хубав футбол. Мисля, че всички искаме да видим достойно представяне на нашия национален отбор. Не искам да подценявам тимовете на Холандия и Швеция, но Франция не е какъв да е отбор, изграден е от едни от най-добрите футболисти в Европа и света.
- Винаги когато предстои мач срещу "петлите", ние си спомняме онази вечер на 17 ноември 1993 г. Вие къде гледахте този мач?
- О, това бе велик момент за българския футбол! За съжаление аз не бях на стадиона и не можах да изживея на място този момент. Бях вкъщи пред телевизора с приятели. Емоциите? Ами като всички българи се радвахме, викахме, скачахме... Честно казано, не очаквахме да стане така. Помните, че тогава преди оставащите два мача в групата ни нашите нямаха големи шансове, поне на теория. Но на практика се случи друго. Не бих го нарекъл "чудо", защото такива неща стават във футбола. Отборът ни беше много силен, съставен от големи футболисти, които заслужаваха да играят на световно първенство. И в САЩ на следващата година го доказаха.
- Говорим за националния отбор, вие как виждате сегашния състав и селекционера Петър Хубчев?
- Хубчев е сериозен човек, както и сериозен треньор. Оптимист съм, защото той работи много съвестно и старателно. Въпросът е, че трябва да се намерят подходящите футболисти.
Няма го онова поколение, което имахме и от което част бе самият Хубчев. Те вдигнаха летвата много високо и за сегашните футболисти е невъзможно да се сравняват с тях.
- През последните години начело на "лъвовете" бяха имена като Христо Стоичков и дори Лотар Матеус, но и те не успяха да постигнат така желаните резултати, защо?
- Този факт само показва, че българският футбол вече няма този потенциал, който имаше преди четвърт век.
На малки държави като България такива успехи се случват един-два пъти в историята досега. Вижте Хърватия, Гърция например, те също имат единични големи успехи, но не могат да поддържат това високо ниво, което големите като Германия, Англия, Испания, Италия, Франция, не говорим за държави извън Европа.
Ние едва събираме футболисти за националния отбор, а те се чудят кого да оставят извън групата, защото имат повече звезди, отколкото могат да бъдат включени в състава. Това е разликата!
- Стигаме и до един въпрос, който г-н Венци Стефанов поставя от години, а именно за броя на чужденците в родните клубни отбори...
- Аз подкрепям г-н Стефанов напълно. Трябва да има повече български играчи в българските отбори.
Но България е член на Европейския съюз и БФС като член на УЕФА не може да си позволи да погазва законите, а един от тях гласи, че всеки, притежаващ паспорт от ЕС, не е чужденец в която и да е държава в съюза. Ние ограничаваме броя на играчите от страни извън ЕС, но повече от това няма какво да направим. Иначе отиваме на съд и губим делото.
Аз друго искам да направим като равносметка: колко български футболисти играят в чужбина и колко чужденци в България? Но нали сме в обединена Европа...
- Развитието на футболните школи е също въпрос с повишена важност, защото оттам излизат бъдещите играчи. С какво БФС помага за това?
- И методически, и материално! Но те са независими единици и са част от търговски дружества. До тях стигат всички новости в методиките за подготовка, но те трябва да работят, както решат за добре.
Едно време централно се спускаха плановете, централно се отпускаха парите и всичко останало. Но това време отмина и няма как да се върне.
- Може ли БФС по някакъв начин да контролира клубовете, за да не се случват неща като с фалита на ЦСКА и сливането на други клубове под това име? В историята помним и случаи с "Берое", "Локо" (Пд) и други.
- Не. Ние не можем да следим финансите на клубовете, още по-малко да налагаме някакви правила. Финансовият феърплей се следи от УЕФА в глобален мащаб. БФС не може да следи финансите на клубовете, най-малкото те са си отделни фирми и отговарят пред други институции по въпроса за финансите си.
- Напоследък вече всеки се оплаква от съдийството, дори когато е победил. Вие не отговаряте пряко за това, но къде виждате проблема?
- Категорично твърдя, че никой от ръководството, от Изпълкома или който и да било не се меси в работата на съдийската комисия. Питал съм председателя й Петър Петров и той ме е уверявал, че работи спокойно.
- Смятате ли, че родното първенство става този сезон по-интересно, хегемонията на "Лудогорец", изглежда, започва да се пропуква?
- Нормално. В световен мащаб футболът стана доста динамичен, някои грандове губят позиции, излизат нови имена.
- Предстои конгрес на БФС, нещата отсега изглеждат предрешени, но за в бъдеще Димитър Бербатов, Стилиян Петров и Мартин Петров изявяват желание да ръководят футбола ни. Имат ли способностите за това?
- Един ден, рано или късно, тяхното време, ако искат, ще дойде. За предстоящия конгрес не искам да коментирам, делегатите ще решат кой да е президент, кой да е в управата. Нека Бербатов бъде издигнат за кандидат, вратите за него са отворени, пък там делегатите вече решават, гласуват и избират.
- Връщам ви на двубоя между "Лудогорец" и "Хофенхайм", а паралелът е, че и двата отбора са бизнес проекти на собствениците си. Това ли е бъдещето на футбола?
- Познавам Дитмар Хоп, не мисля, че "Хофенхайм" му е бизнес. По-скоро той е дал повече пари, не само за футбола, но и за спорта като цяло, отколкото е спечелил.
- Повечето клубове в Европа имат дългове, при това огромни, други, като "Арсенал" например, гледат в края на финансовата година да са на печалба. Кой е по-правилният модел?
- Това са различни философии. Почти няма вече клубове без дългове, някои са и доста сериозни. Дълго е да обясняваме финансовата страна, но щом дълговете се обслужват, значи няма проблем. Просто такива са правилата.
- Неймар бе продаден за 222 милиона евро, а след това вече 100 милиона за футболист се приема като нещо нормално. Наистина ли е нормално?
- Пазарна икономика (смее се)... Всеки си знае как си е спечелил парите и как ще си ги инвестира. Щом се дават толкова пари, значи футболистът си струва.
- В любимия ви "Байерн" настъпи криза, футболисти бойкотирали треньора Карло Анчелоти, изгониха го, какво става на "Алианц Арена"?
- Не мисля, че е нормално да стават такива неща. Не мисля и че е нормално да излиза информация от съблекалнята. Дали е вярно това, което пишат, не знам. Но в "Байерн" ще се оправят.
Коментари (0)
Вашият коментар