Европейски изследователски консорциум заяви, че е извършил най-сложния експеримент със суперкомпютри върху новия коронавирус с 60-часова симулация, насочена към моделиране на ефекта от потенциални нови лекарства за COVID-19, съобщи Ройтерс.
Експериментът, подкрепен от платформата Excalate4Cov на Европейската комисия, е извършен със суперкомпютри на италианския консорциум Чинека (Cineca) и енергийния гигант ЕНИ (ENI). С него са тествани 70 милиарда молекули, като са оценени 1 трилион взаимодействия, предава БТА.
"Постигнахме новата цел от 5 милиона симулирани молекули за секунда. За сравнение това е повече от 300 пъти по-повече и 500 пъти по-бързо от подобен експеримент, извършен в САЩ през юни", каза Андреа Бекари, главен учен на проекта.
Тъй като производителите на лекарства се надпреварват да разработват ваксини за COVID-19, изследователите са се насочили към авангардни суперкомпютри, за да обработват огромни количества данни за вируса, непознат допреди няколко месеца, но отнел вече живота на повече от 1,3 милиона души.
Платформата Excalate4Cov координира суперкомпютърни центрове в Италия, Германия и Испания с фармацевтични компании и изследователски центрове, включително университета в Льовен, института Фраунхофер, Миланския политехнически университет и болницата "Спаланцани".
Експериментът е извършен през уикенда на на компютри, работещи с мощност 81 пентафлопа. През първата фаза на проекта е идентифицирано генерично лекарство за остеопороза, което изследователите се надяват също да помага за намаляване на симптомите на COVID-19. Миналия месец то получи разрешение за клинични изпитания с хора от италиански регулатор на лекарствата.
Коментари (0)
Вашият коментар