Стефан Данаилов, Нешка Робева, проф. Генчо Начев в журито на най-стария конкурс за красота сред абитуриентките в Казанлък
Александра Хаджихристова, абитуриентка от Професионалната гимназия по лека промишленост и туризъм в Казанлък, бе избрана за 53-ата носителка на престижната титла “Царица Роза” в най-стария конкурс за красота у нас. По традиция той се провежда сред казанлъшките зрелостнички.
Международното жури, съставено от представители на различни дипломатически мисии в София, определи за подгласнички на царицата Тиара Братованова и Ивона Габарова - и двете от Природо-математическата гимнация “Никола Обрешков”.
Мечтател, който не губи връзка с действителността, нарича себе си Александра. Иска да работи с деца, затова ще кандидатства педагогика в Пловдивския университет. Макар да смята, че счетоводството и финансите също са нейна силна страна.
С избора на най-красивата абитуриентка в Казанлък започнаха Празниците на розата, които се провеждат за 118-и път. За тях общината вече получи патент. А
първият празник е
бил през 1903 г.
Той бил посветен на красотата на цветето, на младостта и на милосърдието. През годините хубавата традиция бързо се развива.
Изборът на Царица Роза винаги е бил чакан с обяснимо вълнение от целия град. От 1997 г. всяка нова царица получава от японското посолство в София самолетен билет, за да посети Страната на изгряващото слънце. Официалната церемония по коронясването ще се състои на 4 юни от 20,30 ч на площад “Севтополис” в Казанлък.
Конкурс за красота сред абитуриентките имало от 1960 г. - тогава избирали Мис Роза. Първа с тази престижна титла се сдобила Стефка Таралежкова.
“Дори не беше на специална церемония, стана някак спонтанно, докато в Дома на народната армия рецитирах “Нора” от Дамян Дамянов”, спомня си Стефка. Там сатирикът от самодейната им трупа Жоро Николов ѝ сложил неочаквано на главата венец от рози и така станало коронясването.
След години се сетили за това и я поканили на снимки в розовите градини на село Турия.
Нейната снимка влязла в
пътеводител за Казанлък,
после я тиражирали и на календарчето на ДЗИ за 1967 г. Нямала и представа какво е това фотомодел. В Казанлък я познава поне половината град - цели 25 години тя е работила като длъжностно лице по гражданските ритуали в общината и е провела стотици венчавки и кръщенета по каноните на тогавашното време. Известна самодейка в читалище “Искра”, водеща на различни празници.
През 1968 г. обаче тук за първи път избрали Царица Роза, на която връчили и корона. Радка Добрева била пратена с комсомолско поръчение да изиграе ролята на Царицата на общоградското тържество.
Тогава тя била на 24 години, омъжена, с две деца. В онези години майчинството било само 6 месеца и тя работела във фабриката за конци “България”.
Един ден в цеха влязла многобройна група от добре облечени хора. “Мислехме, че е някоя делегация, тогава в цеховете влизаха само делегации. Въртим се и гледаме какви ли са. Водеше ги Станчо Коев, кметът. По едно време ме извикаха, качиха ме на един подиум и почнаха да ме снимат с фотоапарат. Стана ми крайно неприятно, дори се уплаших, защото тогава на центъра лепяха снимки на крадците и аз си помислих, че са ме объркали с някого”, разказва жената.
На другия ден в цеха пристигнали бай Георги Емануилов, легендарен художник и анархист в града на розите, и още една художничка - Мата. Те обяснили на Радка, че комисия обикаляла по фабриките да търси млада и хубава жена, която да изпълни ролята на Царица на розата по време на предстоящия празник. Радка отказала, защото била срамежлива, но бай Георги отсякъл, че това е комсомолско поръчение и тя нямало къде да мърда.
Като съвестна млада дама, пред която стои сериозната задача да излезе на сцената, Радка отишла по собствена инициатива и
подстригала късо
разкошната си коса,
уж да е по-хубава
На другия ден художниците едва не получили инфаркт. Как можа, питали я, да развалиш точно косата си? Ами ако не ставам - да си ходя, казала Радка. Никъде няма да ходиш, отивай да се обличаш, бил отговорът.
“Тогава шествието беше около 18 ч, по хладното, а денят беше 6 юни, помня го, защото имам рожден ден на 9-и, разказва първата Царица Роза.
Царската ѝ рокля не била никаква рокля, а само воали, закарфичени отвсякъде. Без всякакви репетиции я качили за шествието в града на “каляска” - един мотокар, маскиран с картони. Теглели го момчета в туники, които дърпали въжета, оплетени с рози. Радка се чувствала едновременно смутена и горда. Това било, после ги изпратили по къщите.
Днес Радка Добрева с радост гледа младите момичета. Не им завижда, или може би мъничко, защото получават подаръци, награждават ги с екскурзии в чужбина, а нея и другите участници в първия празник
не ги почерпили даже
една лимонада
После идват конкурсите сред казанлъшките абитуриентки за Царица Роза с истинско жури и публика. През годините председатели на това жури са били актьори като Любомир Кабакчиев и Стефан Данаилов, оперетният певец Видин Даскалов, кардиологът проф. д-р Генчо Начев, легендарната треньорка по художествена гимнастика Нешка Робева.
Тази година журито беше международно. Победителките бяха опредени от дипломати от посолствата на Алжир, Франция и Русия у нас. Председател на журито беше посланикът на Япония у нас Нарахира Хироши. Всички участници в признаха, че да журират конкурса, се оказала трудна задача за тях.
Миналата година заради COVID-19 победителката за първи път бе избрана чрез гласуване по електронен път.
С тазгодишния избор цариците са вече 53. Хронистите на конкурса уточняват, че най-често са го печелили момичета с името Мария - през 1972, 1978, 1979, 1991 и 2020 година. Колкото и да е странно, сред цариците на розата няма нито една с рожденото име Роза.
Коментари (0)
Вашият коментар