Писател канен да стане президент, но кой дърпа една жена за опашката

Плакатът на пиесата "Опашката"

Романът на Захари Карабашлиев "Опашката" е драматизиран и режисиран от Явор Гърдев, премиерата е в Плевенския театър

Премиерна на сцената на Плевенския драматично-куклен театър "Иван Радов" е пиесата "Опашката" - драматизация на едноименния роман на Захари Карабашлиев ("18% сиво", "Хавра" и др.).

Нещо необичайно за нашата сцена - книгата излезе от печат само преди 3 месеца и нейните над 400 страници вече са драматизирани.

Постановката в Плевен е със звезден състав, а режисьор е друга звезда - носителят на награди "Аскеер" Явор Гърдев.

Ето какво пише той за постановката, която критици определят като изключително съзвучна с днешния ден.

Пътят на самозачеркването

Известен писател в разцвета на жизнените и творческите си сили получава предложение от мъглява политическа структура да се включи в борбата за президентския пост.

Предложението идва като гръм от ясно небе и първоначално изглежда на писателя нелепо. Лека-полека обаче той започва да разбира, че в моментната политическа конфигурация в страната се отваря сериозна празнина, която той би могъл да запълни, ако се реши да погледне сериозно на предизвикателството.

Писателят допуска идеята за кандидатирането си едва след като законспириран представител на политическото задкулисие, боравещ с вътрешна информация, предлага услугите си за промоция на кандидатурата му сред огромна електорална маса.

Не закъснява и моментът, когато влиятелни играчи на дълбоката държава започват да се прегрупират в подкрепа на кандидатурата му и заявяват готовност да инвестират сериозни средства в кампанията му.

Убеден най-после в реалния си потенциал да спечели оспорваната политическа надпревара, писателят окончателно се поддава на изкушението да влезе в борбата за президентския пост.

Междувременно обаче се случва нещо смущаващо, притеснително, странно и необяснимо, което заплашва не само да сложи прът в колелата на политическата му кариера, но и да промени изцяло и необратимо живота и съдбата му.

Явор Гърдев

Място - Плевенски даратично-куклен театър "Иван Радоев"

Премиерни дати - 22 и 23 май

Сценична адаптация и постановка – Явор Гърдев

Сценография и костюми – Свила Величкова и Ванина Цандева

Музика - Калин Николов

Екипът на постановката - на преден план вляво  - Владимир Карамазов и Михаил Билалов, зад тях е режисьорът Явор Гърдев.
Екипът на постановката - на преден план вляво - Владимир Карамазов и Михаил Билалов, зад тях е режисьорът Явор Гърдев.
Участват:
Владимир Карамазов
Надя Керанова
Михаил Билалов
Екатерина Стоянова
Бориса Сарафова
Красимира Кузманова – Кокран
Адриан Филипов
Антъни Пенев
Диана Ханджиева
Александър Кънев
Ованес Торосян
Асен Данков

За театъра
Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ е един от най-старите професионални театри в България с изключително богата и любопитна история. Конституиран чрез Гражданско събрание на 22 декември, 1918 г., първата премиера на новосъздаденият театър е на 6 февруари, 1919 г. с пиесата „Кин“ от Александър Дюма (режисьор Владимир Николов).

Плевенският театър заявява открито своя ангажимент и интерес към новата българска драматургия: на плевенска сцена са поставени за първи път 22 български текста за театър, сред които са „Опит за летене“ от Йордан Радичков (реж. Елена Цикова) и „Страшният съд“ от Стефан Цанев.

Поредният пример в тази посока е пиесата "Опашката" - драматизация на романа на Захари Карабашлиев.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене