Момчета градят трасета за планинско колоездене в Средногорието

СНИМКИ: ЛИЧЕН АРХИВ

С доброволен труд учениците от село Чавдар пригодиха района за даунхил като спасение от пандемията

По време на пандемията и строгата карантина много хора по света преоткриха колелото. Но карантината и ограниченията вдъхновиха група момчета от средногорското село Чавдар да направят нещо не само за себе си, а и за другите.

С доброволен труд и без да просят съдействие, в местността Света Петка над селото те прокарват терени за планинско колоездене. Вече са изградили няколко пътеки и трасета с различна степен на трудност.

“Година и половина гледах клипове в ютюб, стана ми много интересно и реших да се занимавам с този спорт - разказва Владимир Евтимов, отличник, 14-годишен, а вече в X клас. – Запалих и други деца в селото, започнахме да се организираме и да изграждаме трасета.”

В началото били четирима, после се присъединили още младежи. Сутрин учениците

ставали рано,

работили в дъжд,

сняг, кал

Редували здравата физическа работа с принудителното онлайн обучение. Разчиствали клони и пръст, заглаждали пътеки. 

Момчетата работят в дъжд, сняг, кал и вече са прокарали едно трасе от 1,2 км, друго от 900 м, стръмен участък от 600 м и пътеки от по 600-700 м.
Момчетата работят в дъжд, сняг, кал и вече са прокарали едно трасе от 1,2 км, друго от 900 м, стръмен участък от 600 м и пътеки от по 600-700 м.

Разказват, че планинското колоездене е не само уникална тръпка и адреналин, но и умело избягва ограниченията, които коронавирусът наложи на моторните превозни средства. Този спорт на открито осигурява естествена социална дистанция и достъп до отдалечени места, подходящ е за всеки сезон, дисциплинира, развива рефлексите, презарежда, връща отнетата свобода.

Община Чавдар е пример за устойчиво планиране и успешно влагане на европейски средства, но начинанието на момчетата учуди дори опитните хора от общината. “Разхождам се по тези места и с изненада видях, че се облагородяват за т.нар. даунхил. А

тези ентусиазирани

деца не бяха дошли

да искат каквато

и да е помощ

Когато се срещнахме, видях онзи пламък в очите им”, разказва пред БНТ кметът Григор Даулов.

Всъщност Владимир за нищо не чака някой да му свърши работата, а сбъдва мечтите си сам. Когато се запалил по даунхил, закопнял за планински велосипед, а те са скъпи – една средна заплата не стига. Споменал на баща си и получил отговор: “Като искаш такова колело, намери начин да си изкараш парите”. 

Вдъхновителят на идеята Владимир Евтимов чисти трасето от боклуци, захвърлени от недобросъвестни туристи.
Вдъхновителят на идеята Владимир Евтимов чисти трасето от боклуци, захвърлени от недобросъвестни туристи.

И Влади запретва ръкави, прави мартеници, детски играчки, помага на родителите си в работата им. Не забравя и благотворителността - наскоро цялата фамилия изпече козунаци за базар в помощ на социално слабите. Днес той вече има заветния велосипед, макар и втора ръка. Редовно го яхва и се спуска по пътеките край Чавдар, които е изградил с приятелите.

За година младежите са прокарали едно трасе от 1,2 км, друго от 900 метра и стръмен участък от 600 м. Подготвили са и пътеки от по 600-700 метра за екстремно спускане на велосипеди в горски терен.

Работата продължава, защото

поддръжката на

трасетата изисква

ежедневно почистване

от клони, шишарки и… следи от недобросъвестни посетители. “Това много ни дразни, идват на разходка тук и си оставят боклуците”, оплакват се момчетата.

Влади и приятелите му планират да поставят табели - обозначителни за трасетата и предупредителни за тези, които хвърлят опаковки и фасове. 

Родителите на Влади, Христо, Виктор, Георги, Калоян, Иван и техните приятели смятат, че е по-добре децата им да карат велосипеди и да градят маршрути за колоездене, отколкото да прекарват деня вторачени в таблетите и мобилните телефони.

Даунхил наистина е екстремен спорт, но развива качества като съобразителност, креативност, бързи реакции, внимание и дисциплина.

Те вече не са сами – общината ще помага с материали и инструменти за делото, започнало единствено с ентусиазма на няколко ученици. Многократната шампионка по планинско колоездене Ани Томева обещава да предостави възглавници за трасето. Тя има огромно желание

да се сформира

отбор по даунхил на

село Чавдар, на

който e поканена

да стане треньор

Местният бизнес, роднини, приятели също ще оказват морална и материална подкрепа. Момчетата са отворени за всяка помощ и идеи, приканват своите връстници от Чавдар и съседните общини да се забавляват заедно в свободното време, карайки велосипед в гората.

Децата очакват попълнения на групата, когато инициативата им получи повече популярност. “Нека да започнат да идват и гости, почитатели на този спорт от района, и така заедно да спортуваме даунхил в гората край село Чавдар!”, казват те. 

Групата вече е изградила няколко пътеки и трасета с различна степен на трудност и планира в бъдеще да ги направи подходящи за състезания по планинско  колоездене.
Групата вече е изградила няколко пътеки и трасета с различна степен на трудност и планира в бъдеще да ги направи подходящи за състезания по планинско колоездене.

Учениците готвят страница на спортния клуб в социалната мрежа фейсбук, където да се дава повече гласност на идеята им и какво правят за осъществяването ѝ. Групата вече има хубави планински велосипеди, но им предстои да се оборудват с подходяща за този спорт екипировка.

Мечтата им е в бъдеще трасетата да се оформят така, че да бъдат подходящи и за състезания по планинско спускане.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене