Някои учат в уелския “Хогуортс”, други - в училища за простосмъртни
Атлантик колидж сe издига на южното крайбрежие на Уелс. Заради старинните кули и бойници наричат елитната гимназия пансион “Хипи Хогуортс”. И наистина замъкът от XII век поразително прилича на училището на Хари Потър. Само че вместо малки магьосници то възпитава принцове и принцеси, някои от които вече са станали крале, а други чакат своя ред за трона.
От тази есен в колежа, създаден през 1962 г. от немския педагог Курт Хан, ще учи 15-годишната Леонор де Бурбон и Ортис - наследницата на испанския престол. Сред съучениците ѝ ще бъде нейната връстница принцеса Алекса Нидерландска, чиято сестра Катерина-Амалия един ден ще поеме холандската корона от баща си Вилем-Александър. Той, между другото, също е учил там.
19-годишната белгийска престолонаследница Елизабет току-що се дипломира от Атлантик колидж. Негова възпитаница е и йорданската принцеса Рая бин ал Хюсеин.
Леонор и Елизабет са само две от принцесите в Европа, орисани един ден да станат монарси, макар и с предимно представителна роля, пише британският в. “Дейли мейл”. Дамите със синя кръв получиха достъп до трона благодарение на промени в конституциите, които позволяват най-голямото дете да управлява кралството независимо от пола си. В миналото това бе мъжки прерогатив.
А тези бъдещи кралици са цели пет: освен в Испания и Белгия жени ще царуват и над Швеция, Норвегия, Нидерландия.
Леонор де Бурбон
и Ортис, Испания
Като първородна дъщеря на испанския крал Фелипе VI и съпругата му Летисия, Леонор води листата за наследяване на престола. Принцесата на Астурия, родена на 31 октомври 2005 г., вече прави първи стъпки в ролята на бъдеща кралица. Русокосата инфанта и сестра ѝ, 13-годишната София, са ангажирани с публични изяви и благотворителни каузи. Леонор говори 5 езика – испански, каталунски, английски, френски и арабски. Тя е “дясната ръка” на баща си и изпълнява кралския дълг “с огромно желание”, похвали се наскоро 53-годишният Фелипе.
Едва 13-годишна, през 2018 г. принцесата изнесе първото си публично слово за 40-годишнината на испанската конституция. Сега по различни поводи държи речи на 4 езика. Напоследък редовно се появява до краля и кралицата на важни събития, включително на мемориалната служба за жертвите на COVID-19.
Тя ще задълбочи езиковите си знания в Атлантик колидж, където се предлагат курсове по английска, френска, руска, чешка, шведска, тибетска и друга литература, както и по урду.
Вече госпожица и надарена с красота, Леонор се облича класически в прост, но елегантен стил, който копира от своята майка, прекрасната Летисия – простосмъртна разведена журналистка и пресаташе на Фелипе, която се омъжи за него през 2004 г.
Принцесата вече печели сърцата на испанците и надеждата на родителите ѝ е тя да оправи реномето на кралското семейство, очернено от дядо ѝ Хуан Карлос I, който абдикира през 2014 г. Срещу бившия монарх се водят разследвания за корупция във вид на комисиони и укриване на данъци, съдиха го поне 3 извънбрачни деца. Миналата година той напусна Испания и се крие в Абу Даби.
Естела,
херцогиня на
Йостерйотланд,
Швеция
Най-малката престолонаследничка в Европа е шведската принцеса Естела, която на 23 февруари навърши 10 години. Очарователната херцогиня на Йостерйотланд – провинция в Южна Швеция, не е дъщеря, а внучка на монарх. Първо майка ѝ Виктория ще наследи трона от баща си крал Карл XVI Густаф.
От бебе Естела Силвия Ева Мария e заобиколена от короновани особи. Нейни кръстници са крал Вилем Александър, принц Хаакон, чичо ѝ принц Карл Филип Шведски и принцеса Мария Датска, дала едно от имената на детето. Кръщавката води шведският архиепископ, а Естела е в ритуална одежда, носена от бебета монарси на този обред още от 1906 г.
Във вените на принцесата тече и много обикновена кръв. Баба ѝ Силвия не е от благородно потекло. С бъдещия шведски крал тя се запознава на олимпиадата в Мюнхен през 1972 г., където е преводачка. Баща ѝ е германски бизнесмен, обвинен в сътрудничество с нацистите и заграбване на завод от евреи – разкритие, вдигнало голям шум в Швеция.
Бащата на Естела Даниел Уестлинг също е простосмъртен – бил е фитнес инструктор на сестрата на принцеса Виктория – Маделина. Двойката има и 5-годишно момченце Оскар.
Малката принцеса в момента е 3-и клас във финансираното от държавата елитно стокхолмско училище “Кампус Манила” в компанията на милионерски наследници. Като бъдеща кралица дядо ѝ не я лиши от издръжка с пари на данъкоплатците, както направи с други 5-има свои внуци. Той ги отдели от кралското домакинство, но им остави титлите.
Освен че е красавица, Естела е дружелюбно, ведро и любопитно дете, което поздравява всеки, когото срещне. Едва проходила, тя започва да кара ски и вече е фурия на пистата, където обаче по-миналата Коледа счупи крак. Отрано играе и официални роли – 2-годишна откри кръстена на нея туристическа пътека с детски площадки, люлки и фигури на животни от приказките.
Естела ще е първата жена на шведския трон, родена от престолонаследница.
Елизабет, херцогиня
на Брабант, Белгия
19-годишната наследница на белгийския трон Елизабет, херцогиня на Брабант от династията Сакс-Кобург и Гота, е родена на 25 октомври 2001 г. Отраства в кралския дворец Лаакен край Брюксел с по-малките си двама братя и сестра. Близките ѝ я наричат Лиза. Когато се възкачи на трона, тя ще бъде първата управляваща кралица на Белгия, след като преди 30 години бе променен основният закон от 1830 г., повеляващ начело на кралството да застават само мъжки потомци на Леополд I.
Миналата година Лиза навърши 18 г. и по закон може да управлява без регенти. Това обаче едва ли ще стане скоро – баща ѝ крал Филип е само на 60 години.
През 2020 г. Елизабет завърши Атлантик колидж дистанционно, тъй като училището бе затворено за 6 месеца заради пандемията. После, като баща си, се записа в Кралската военна академия, изучава тънкостите на трите рода войски, медицинска помощ и социални дейности.
Момичето става херцогиня на Брабант през 2013 г., когато дядо ѝ крал Албер II абдикира в полза на Филип. На 18-ия си рожден ден тя покани съученици, учители, бавачките си, както и още 80 нейни връстници. Държа реч и увери: “Страната може да разчита на моята отговорност”.
Баща ѝ и майка ѝ Матилде – графиня с полски корен, отдавна я подготвят за тази роля. Още 6-годишна Елизабет става патрон на музикалния конкурс в Брюксел, носещ нейното име. Беше на представянето на модел за полярна станция “Принцеса Елизабет” в Антарктида. През 2011-а откри крило на университетската болница в Гент. Година по-късно изнесе първа реч в памет на жертвите от Първата световна война на фламандски, френски и немски - езици, които владее перфектно.
Херцогинята работи за всеобщо образование и подпомагане на възрастни и хора с увреждания. По време на карантината обикаля със семейството си старчески домове, носи храна, разговаря с обитателите. За пълнолетието кралят ѝ връчи Ордена на Леополд – най-старото рицарско отличие на страната, учредено през 1832 г., след като Белгия получава независимост.
Амалия, принцеса на
Оранж, Нидерландия
Амалия, нидерландска престолонаследница с аржентинска кръв, още не е усетила бремето на кралските ангажименти. Баща ѝ Вилем Александър чакаше бъдещата кралица да навърши 18 г. през декември, за да поеме дворцови задължения. “Дотогава ще я предпазваме колкото може повече”, казваше кралят.
Катерина-Амалия се ражда през 2003 г. в Хага, когато баща ѝ е още принц и на трона е майка му Беатрикс. Затова сред имената ѝ са Беатрикс, както и Виктория – на кръстницата ѝ - принцеса Виктория Шведска. Първите години момичето и двете му по-малки сестри имат весело детство в палата Вила Ейкенхорст в богатото предградие на Хага Васенаар. Правят си семейни закуски, на празници и през почивните дни ходят на излети, на плажа, карат колела, пътуват в Аржентина – родината на майка ѝ Максима. Този брак предизвиква смут в Холандия, тъй като булката е дъщеря на бивш министър от аржентинската хунта. Когато се запознава с Вилем Александър, инвестиционната банкерка Максима не знае, че той е бъдещ крал.
Връзката им се задълбочава. Нидерландският парламент разследва и установява, че баща ѝ не е замесен в престъпления, и на брака е дадена зелена улица.
След първите идилични години през 2013-а за Амалия нещата се променят, когато кралица Беатрикс абдикира в полза на баща ѝ. Семейството се мести в кралския дворец Хуис тен Бош в Хага. Момичето влиза в светлината на прожекторите. 9-годишна, тя става принцеса на Оранж – титла, давана на наследника на трона.
Жълтите медии се фокусират върху възпълната ѝ фигура, иронизират високия ѝ ръст, широките дрехи, които носи. Наричат я XXL, което възмущава средния холандец. Твърди се, че в частната гимназия “Кристелийк Соргвлиет”, където принцесата учи, също я тормозят за килограмите.
Щом навърши 18 г., от месец декември Амалия започна да получава 111 000 евро годишно като заплата и за разходи – сума, одобрена от парламента.
Ингрид
Александра
Норвежка
Макар да е още далеч от короната, принцеса Александра Норвежка е орисана един ден да я сложи на главата си. Дори баща ѝ принц Хаакон още не е крал, а на трона седят дядо ѝ, 84-годишният Харалд V, и баба ѝ Соня.
17-годишната Ингрид Александра е родена на 21 януари 2004 г. в Осло. Получава право да наследи кралството няколко години преди да се роди – конституцията на Норвегия бе променена едва през 1990 г., за да позволи първородното дете да царува независимо от пола.
Тя има 15-годишен брат - Свере Магнус, и 24-годишен полубрат Мариус от предишна връзка на майка ѝ Мете-Марит. През 2001 г. сватбата на Хаакон с простосмъртна, при това с извънбрачно дете, смути норвежците. Освен това Мете-Марит която принцът среща на рокфестивал, има бурно минало. Твърдят, че е лудяла по рейв партита в Осло, където дрогата е нещо нормално, и че бащата на първото ѝ дете е осъждан за търговия с наркотици. Но след като булката се извини публично за прегрешенията си, народът ѝ прости. В Скандинавия кралските скандали завършват по-цивилизовано, отколкото в Бъкингам.
Александра учи в обикновено начално училище, което завършва и Мариус. Родителите ѝ искат да има нормално детство, да завърже приятелства и да стои далеч от тежестите на славата. Тя завършва английска прогимназия, а днес учи в държавна гимназия – в момента дистанционно.
Принцесата е запалена скиорка, тренира бокс. По-миналата година взе златен медал на националния шампионат за младежи по сърф. Обича да се докарва в норвежки народни носии.
Макар и рядко, поема обществени ангажименти от 2016 г., когато откри парк със скулптури, наречен на името ѝ.
Ингрид Александра ще бъде първата жена, монарх на страната си, след Маргрете I, управлявала Норвегия, Дания и Швеция от 1387 г. до смъртта си през 1412 г.
Коментари (0)
Вашият коментар