“Чинечита” показва декори на Фелини и подводницата от филма U-571

Близо до входа на “Чинечита” се намира “Главата” на Фелини, направена за филма “Казанова” през 1975 г. 
СНИМКИ: АВТОРЪТ

Когато на 28 април 1937 г. Бенито Мусолини открива в Рим филмовата студия “Чинечита”, той произнася прословутата си фраза “Киното е най-силното оръжие”.

През последвалите 83 години в 19-те студии са снимани над 3000 филма, като 90 са получили номинации за “Оскар”. Най-популярната филмова студия е безспорно известната като Театър 5, където големият режисьор Федерико Фелини е творил и даже живял. И до днес тази студия се смята все още за

най-голямото снимачно

пространство в Европа

със своята площ от 2800 кв. м. Фелини се сраства толкова много с “работното” си място, към което изпитва “абсолютна емоция и тръпки като при екстаз”, че кара в гримьорните да му бъде приспособен миниапартамент за живеене. В него приема актьорите, с които работи, но и гостите си, за които поръчва храна от любимите си ресторанти. 

Изглед отвисоко на киностудията „Чинечита” 
СНИМКА: "ЕРМА ПИКЧЪРС"
Изглед отвисоко на киностудията „Чинечита” СНИМКА: "ЕРМА ПИКЧЪРС"

Освен студията в “Чинечита” има над 400 гримьорни и офиси. Точно преди 10 г. римската киностудия отвори вратите си за посещения на публика. Днес всеки пристрастен към киното може да посети римското филмово градче, да разгледа архитектурата му и снимачните площадки, някои от които са с постоянна сценография. На много от тях са възпроизведени почти като истински части и сгради от Древния Рим.

За пръв път преди 10 г. беше открита изложбата “Чинечита се показва”, в която може да се разходите из историята на италианското и световното кино, да видите работата “зад завесата” и

да разберете

как се прави филм

През 2013 г. изложбата разшири пространствата си и се превърна в постоянна експозиция, в която чрез фотографски и видеоматериали може да се види прохождането на студията от 1936 до 1945 г. Една от залите е посветена на Фелини. Преди пандемията изложбата регистрираше по 90 000 посещения годишно. 

Фелиниана” е четвъртата част от изложбата, посветена на Фелини. 
СНИМКА: АНДРЕА МАРТЕЛА
Фелиниана” е четвъртата част от изложбата, посветена на Фелини. СНИМКА: АНДРЕА МАРТЕЛА

Сега тя отново се пременя, за да се покаже с нови дрехи пред публиката. От над месец визитите на изложбата бяха възобновени. В нея има 25 нови експоната – оригинални скулптури и барокови елементи, използвани при снимките на филмите на Фелини. Те са били създадени навремето специално за сценографията на филми като “Сладък живот” (1960), “Казанова” (1976), “Градът на жените” (1980), “Интервюто” (1987). Може да се видят и 8 от костюмите, носени от Джулиета Мазина, Алида Вали и Нино Манфреди, по случай стогодишнината от рождението им.

Внушителни са и трите огромни глави, изобразяващи актрисите Джоан Крофорд, Грета Гарбо и Марлен Дитрих, направени специално за лентата “Градът на жените”. И

филмът “Казанова”

е добре представен

чрез 10-те бюста

на кардинали, вдъхновяващи се от скулптурата на XVII век. За него сценографът Данило Донати получи “Оскар” за костюмите си през 1977 г.

Художникът е носител на още един “Оскар” – за костюмите си във филма на Франко Дзефирели “Ромео и Жулиета” (1969). Той е част от италианското трио от носители на “Оскар” за костюми - заедно с Пиеро Този, който получи през 2014 г. наградата за цялостно творчество за костюми, и Пиеро Герарди, носител на два оскара за костюмите си в “Сладък живот” и “8 и половина”.

В изложбата може да се видят и скулптура на носорог, броня за кон и какво ли още не. Майстори на много от тези творения са Джани Джанезе и Адриано де Анджелис, способни да създадат от гипс и фибростъкло материали, приличащи на истински мрамор, бронз, мед и порфир.

От откриването ѝ през 2011 г. изложбата е показала над 100 сценични дрехи, разказващи италианското кино, но също и майсторството на

италианските художници на

костюми, известни като

едни от най-добрите в света

Сегашната експозиция е разделена на 4 части. Първата разказва кои са най-важните продукции, снимани от 1937 до 1990 г. в “Чинечита”. Във втората част са събрани занаятите, свързани с киното – от този на режисьора до сценариста, звуковия оператор и художника на костюми. Третата част от изложбата на практика представлява една подводница – американската S-33, реализирана за филма U-571 на режисьора Джонатан Мостоу. 

Древният Рим е възпроизведен майсторски. Декорите
от фибростъкло и гипс приличат на истински сгради.
Древният Рим е възпроизведен майсторски. Декорите от фибростъкло и гипс приличат на истински сгради.

Четвъртата част е наречена “Фелиниана”, или как великият сценограф Данте Ферети, носител на “Оскар”, заедно със съпругата си и партньорка в киното Франческа ло Скиаво е осъществил във филмите мечтите на Фелини.

Изложбата може да се види, влизайки от главния вход на киностудията “Чинечита” на ул. “Тусколана” 1055, докъдето стига метрото на линия А. Това е същата спирка, на която навремето е слизал и самият Фелини, който обичал да ходи на работа с метро. Качвал се на спирката на Испанския площад в центъра на Рим, близо до Виа Маргута, където живеел. Днес на стената на кооперацията му има паметна табела.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене