Изложбата "Измерения на героичното. Михаил Михайлов (1900–1945)" се открива в четвъртък в галерия „Васка Емануилова“
Изложбата "Измерения на героичното. Михаил Михайлов (1900–1945)" е част от програмата „Реставриране на паметта“ на галерия „Васка Емануилова“, филиал на СГХГ.
Началото на тази програма се постави през 2012 г. с цел да възстановява паметта за неизвестни или забравени имена от българското изкуство.
Михаил Михайлов е роден през 1900 г., завършва скулптура при професорите Марин Василев и Жеко Спиридонов, а след това специализира в Париж.
Работи в областта на портрета, фигуралната композиция, монументалната скулптура, голото тяло. Най-активен творчески период за него е дейността му като военен скулптор, а след 1940 г. той е и преподавател в Художествената академия.
Важен е неговият принос в осъвременяването на концепцията за националното изкуство през 1930-те.
Мястото му е сред най-иновативните и оригинални творци от този период, за много от които за съжаление липсват монографии и чието творчество е разпръснато, като Йордан Кръчмаров, Георги Коцев, Стефан Пейчев и други.
Изложбата в галерия „Васка Емануилова“ е първото негово представяне пред широката публика и представя малка част от творчеството на скулптора, с което може да бъде повод за следващи проучвания.
Макар и не изчерпателна, тя е знак за актуалността на скулптурното му наследство от перспективата на днешния ден и извиква множество актуални въпроси, чийто отговор продължава да се търси.
Експозицията се осъществява благодарение на съдействието на Националния военноисторически музей, Националната художествена галерия, Художествена галерия – Пазарджик, семейството на автора.
Галерия Васка Емануилова (филиал на СГХГ), бул. „Янко Сакъзов” 15, откриване 17-20 ч
Коментари (0)
Вашият коментар