Кометата 46Р/Виртанен, "доближила се" до Земята на 11,4 милиона километра на Коледа през 2018 г., е съдържала "ненормално високо ниво" алкохол, съобщи Сайънс алърт.
Яркозелената комета сравнително често навлиза във вътрешната Слънчева система - на 5,4 години. Понякога тя се доближава толкова до нас, че се вижда с невъоръжено око. За първи път е наблюдавана през 40-те години на миналия век.
Анализ на данни от обсерваторията "Кек" в Хавай, събрани през 2018 г., разкриха неочаквани данни за състава й. Астрономите от лабораторията по приложна физика на университета "Джонс Хопкинс" установиха, че тя е освобождавала необичайно много алкохол. Това ще им помогне да научат повече за разпределението на въглерода, водорода и кислорода в ранната Слънчева система, когато се е образувала кометата.
Кометите често съдържат алкохол под формата на метанол, но не и колкото в 46Р/Виртанен. Причината за увеличеното количество обаче специалистите не обясняват.
Те установиха също, че освен слънчевата радиация и друг процес допринася за загряването на кометата и образуването на опашката от газ. Какъв е той, те също не знаят. Възможно е да е йонизиране на атомите от слънчевата светлина в комата близо до ядрото, което освобождава електрони с висока скорост.
Кометата е съдържала също много вода, което подкрепя теорията, че далечни космически обекти са я донесли на Земята.
Коментари (0)
Вашият коментар